Kadlec se na bronzové pozici neudržel

24 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ještě jedenáct kol před koncem olympijského bodovacího závodu ukazovala výsledková tabule jméno českého cyklisty Milana Kadlece na třetím místě, ale ten nakonec klesl na páté místo. Závod vyhrál Rus Ignatěv před Španělem Llanerasem a Němcem Fulstem. Kadlec byl v úzké skupince závodníků, kteří dokázali třikrát dostihnout hlavní pole a celé kolo, o medaili však přišel kvůli nízkému počtu bodů z dílčích sprintů.

Český cyklista před závodem otevřeně mluvil o medailových ambicích. Potvrdil je hned při první příležitosti, když bodoval na prvním z šestnácti spurtů a vzápětí ve čtyřčlenné skupince předjel zbytek soupeřů o kolo.

Jeden bod si připsal za spurt, a dalších dvacet za únik o kolo.

Od začátku čtyřicetikilometrového závodu (160 kol) Kadlec figuroval v popředí výsledkové listiny, ale další úniky už tak prozíravě nekontroloval. A sto kol o sobě nedával vědět. "V polovině závodu jsem udělal chybičku, když jsem si nechal ujet skupinku, kterou jsem měl hlídat," připustil český reprezentant.

Do honu na medaile se znovu vrátil 45 kol před koncem, kdy si připsal dvacetibodovou odměnu za ukradený okruh. Postoupil tak na páté místo s vyhlídkou, že další únik může vést k medaili.

Do cíle zbývalo už jen čtrnáct kol, když se Kadlec s velkou skupinou skutečně utrhl, ale pro prémii s ním jeli i největší konkurenti.

O trochu zpět zůstal Španěl Llaneras, takže se Kadlec dostal na průběžné třetí místo. Na medaili však myslet nemohl, Španěl totiž jen taktizoval, a dříve, než si nechal připsat dvacet bodů za kolo navíc, dojel si z prvního místo pro dalších pět bodů za spurt ve 150. okruhu.

V závěrečný finiši celého závodu odsunul Kadlec tříbodovým ziskem na konečné páté místo Greg Henderson z Nového Zélandu.

"Chtěl jsem medaili, páté místo pro mě nemá extra význam," řekl český cyklista.

O lepší umístění se připravil nízkým počtem bodů z dílčích spurtů. "Ty body mi chyběly," uznal. K šedesáti bodům za tři úniky totiž přidal už jen pět bodů z finišů - za jedno druhé a dvě čtvrtá místa.

Mistrem úniků byl dvojnásobný juniorský mistr světa z loňského roku Michail Ignatěv z Ruska. Soupeřům ujel o celé kolo čtyřikrát a zajistil si tak zlatou medaili.

Muži:
Bodovací závod: 1. Ignatěv (Rus.) 93, 2. J. Llaneras (Šp.) 82, 3. Fulst (Něm.) 79, 4. Henderson (N. Zél) 68, 5. Kadlec (ČR) 65, 6. Renshaw (Austr.) 60, 7. Schep (Niz.) 58, 8. Ciccone (It.) 49.

Nejlepší v cyklistickém bodovacím závodu na OH v Aténách: Michail Ignatěv z Ruska (uprostřed) vyhrál, Španěl Joan Llaneras (vlevo) byl druhý a Němec Guido Fulst třetí.

Michail Ignatěv z Ruska vyhrál na OH v Aténách cyklistický bodovací závod.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...Najdete na iDNES.cz