Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět minut po probuzení Havel zvracel. Chyběly síly, nešlo to, řekl

Český deblkajak Daniel Havel, Jan Štěrba (v modrém) obsadil v semifinále na kilometru čtvrtou pozici a čeká ho finále B. Do boje o medaile postoupily první tři lodě. | foto: Reuters

17 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Obvykle bývá výřečný, ochotně odpovídá a zpravidla se ujímá slova. Tentokrát, když zazněla první otázka, Jan Štěrba jen pokynul hlavou na svého kolegu z deblkajaku Daniela Havla. Ať on vysvětlí, proč jim nevyšel postup do finále. Chvilku poté bylo jasné, co ho k tomu vedlo.

„Měl jsem v noci i ráno žaludeční a střevní potíže. Bohužel mi to vzalo dost sil a v rozjížďce se to projevilo. Jen tak jsme ji projeli a zkusili dát všechno do semifinále, bohužel jsem byl od poloviny trati úplně gumovej. Dneska to nešlo,“ popsal Havel.

Byl to při první rozjížďce deblkajakářů zvláštní pohled. Všechny páry na jezeře Rodriga de Freitase dřely ze všech sil, jen česká posádka se ztrácela daleko za nimi. Do cíle dorazila se ztrátou skoro 35 sekund na vítězné Němce.

Důvod spěchat však Češi neměli: přímý postup z prvního místa byl daleko - a všechny ostatní lodě šly do semifinále. Především se ale šetřili kvůli zdravotním problémům Havla - doufali, že díky ušetřeným silám by mohli semifinále zvládnout.

„Dali jsme si traťové tempo. Chtěli jsme pošetřit co nejvíc sil na mezijízdu,“ vyprávěl Havel.

Ani tato taktika však na postup do finále nestačila: Češi skončili na čtvrté, nepostupové pozici. „Nebudeme skrývat, že ambice jsme měli vyšší,“ řekl Štěrba.

Sám však od rána věděl, že s vyhlídkami jejich lodě to nevypadá dobře. Pět minut poté, co se Havel probudil, šel zvracet. Nevěděl, co přesně jeho problémy způsobilo. Tvrdil, že na stravování si v Riu dával pozor.

„Celou noc jsem cítil večeři v žaludku. Nebylo mi dobře. Moc jsem toho nenaspal,“ líčil. A co na to doktoři? „Moc to nekomentovali. Jsou to prý žaludeční potíže z jídla nebo vody, dali mi prášky na zklidnění žaludku. Je to lepší, ale síly mi nevrátily,“ řekl.

Vzdát však olympijský závod nechtěl. Rozhodl se, že do rozjížďky nastoupí. „Pro diváka to asi nebylo úplně nejatraktivnější,“ utrousil Štěrba. „Škoda, připravení jsme na tuhle disciplínu byli dobře. Hodně jsme se na debla těšili. Ale den D jsme bohužel nezvládli.“

Ve čtvrtek je tak čeká pouze finále B. Odstoupit by mohli pouze ze zdravotních důvodů - a to není vhodná omluvenka ve chvíli, kdy mají v pátek závodit ve kvalifikaci čtyřkajaku, jejich hlavní disciplíny. „Síly nám ta jedna jízda neubere, naopak by nás to mohlo trochu psychicky spravit,“ doufal Štěrba.

Havel plánoval, že se pokusí si co nejvíc odpočinout a opatrně něco sníst. Večer chtěli se Štěrbou domluvit taktiku, jak pojmou finále B, určené pro nepostupující semifinalisty.

Síly musí upínat především k pátku. A věřit, že jich bude dost.Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...Najdete na iDNES.cz