Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kajakářka Kaliská potvrdila, že velké závody už zvládá

Elena Kaliská | foto: Reuters

15 2008
Slovenská kajakářka Elena Kaliská napodobila suverénní výkony krajanů Martikána a bratrů Hochschornerových a na vodním kanálu Šun-i vybojovala pro Slovensko na pekingských olympijských hrách třetí zlato. Obhájila tak triumf z Atén a se dvěma tituly se vyrovnala své velké soupeřce z Čech Štěpánce Hilgertové.

O olympijské medaile bojovala už potřetí. Poprvé, v Sydney 2000, ještě nebyla úplně úspěšná a skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Do Atén o čtyři roky později odjížděla v pozici možné spolufavoritky závodu, ale zároveň s pověstí ženy, která neumí zvládat velké závody - do té doby na mistrovství světa nikdy nezískala žádnou medaili.

Na olympijském kanále Elliniko ale předváděla sebevědomé výkony a pověst si notně vylepšila. Už po semifinále se usadila v čele a svou pozici uhájila i v napínavém finále. V něm zajela čistou a rychlou jízdu a zvítězila s více než čtyřvteřinovým náskokem.

V období mezi olympiádami pak také úspěšně dohnala resty ze světových šampionátů. V australském Penrithu 2005 konečně dosáhla na zlato, ke kterému na posledním MS ve Foz do Iguassu v Brazílii 2007 připojila stříbro.

Elena Kaliská, narozená 19. ledna 1972, se s trenérem Petrem Mrázem připravuje v Liptovském Mikuláši.

Venku trénuje už od března, kdy má voda ještě pouhých pět stupňů a místy v ní plave tající led. V roce 2004 se stala první slovenskou zlatou olympijskou medailistkou. Při slavnostním zahájení her v Pekingu 2008 nesla slovenskou vlajku, přičemž funkci převzala od dalšího kajakáře Michala Martikána.

Loni dostudovala tělesnou výchovu a sport na Fakultě humanitních věd na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici. Učit na druhém stupni základní školy nebo na střední škole ji zatím příliš neláká, raději by se po skončení aktivní kariéry věnovala dětem jako trenérka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz