Kamínková věří, že na OH pojede

29 2004
Olomouc - Dopoledne trénuje pouze občas, tentokrát upřednostnila on-line rozhovor se čtenáři iDNES. "Bylo to příjemné. A běhat půjdu až v půl šesté večer, až se dostanu domů do Olomouce. Stejně jsem odpolední pták," řekla vytrvalostní běžkyně Petra Kamínková, která se chystá na mistrovství světa v Indii a na splnění olympijského A -limitu.

Odpovědi běžkyně
Kamínkové čtěte ZDE

Olomoucká běžkyně si chce zajistit olympijskou účast v polovině května v Enschede.

"Pokud budu zdravá a vyjde i počasí, tak by se mi to mělo podařit. Moc bych si to přála... A musím si věřit na sto procent, jinak bych nemohla na start ani jít," prohlásila jedenatřicetiletá závodnice.

Zatím jediný olympijský A-limit mezi vytrvalkyněmi splnila Anna Pichrtová. "S Aničkou si vždycky dobře popovídáme, ale vidíme se tak jednou za rok, protože je pořád v Americe a běhá spíš běhy do vrchu. Jinak by bylo super, kdybychom jely na olympiádu obě," představila si atletka, která v extralize hostuje za USK Praha.

Kdy se jí běží nejlépe? "Nejraději mám teplotu kolem 15 stupňů a samozřejmě bez sluníčka. Nevadí mi ani déšť, ale nepříjemné je, když fouká," uvedla.

Začínala jako basketbalistka, ale kvůli malé výšce byla neperspektivní. Na školních atletických závodech si jí všiml první atletický trenér. Tak začala její kariéra. Postupně se dostala až k maratonu.

"V zimě naběhám, nebo se snažím naběhat, kolem 150 až 170 km týdně, v létě 100 až 120 km. Spíš se věnuji jen regeneraci, chodím si i zaplavat," nastínila tréninkové vytížení.

Přitom nechybělo mnoho a málem s běháním skončila. "V roce 1993 jsem měla problémy s úponem pod kolenem levé nohy. Asi půl roku jsem vůbec nic nedělala, ale potom jsem znovu začala běhat díky svému kamarádovi, který mě k návratu vlastně přinutil. Pomohli mi také běžci z Ligy100 Olomouc. Začínat znovu běhat dlouhé tratě je ovšem velice těžké a zdlouhavé. Vytrvalost se totiž těžko získává, ale lehko ztrácí."

Může se pyšnit parádním nástupem do sezony. V německém Apeldoornu si zajistila účast na říjnovém mistrovství světa v Indii. "Kéž by to takhle pokračovalo. Podobný výkon jsem sama nečekala. Navíc se běželo v nepříznivých podmínkách. Bylo jen pět stupňů, foukal vítr a i profil trati byl hodně náročný," zavzpomínala.

Čím si vysvětluje parádní výkon? "Ani sama nevím. Naběhala jsem v přípravě více kilometrů, možná je to i vyzrálostí."

"Připravuji se zodpovědně, nechci zklamat. Vím, že se nemohu měřit se závodnicemi z Keni a Etiopie, že je pro mě elitní desítka nedosažitelná. Jedu s cílem podat osobní maximum a zlepšit 35. místo, které jsem vybojovala před dvěma lety na šampionátu v Bruselu," řekla vytrvalkyně, která v extralize hostuje za USK Praha.

Autor:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...Najdete na iDNES.cz