Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kamiony vezou do Řecka české bedny

13 2004
Praha - Napětí v sídle Českého olympijského výboru narůstá. Blíží se den D: 13. srpen 2004. "Už ani nespím. Jen jdu na oběd, jinak pořád pracuju," směje se sportovní ředitel Jan Hrdina. Ivana Tomisová z mezinárodního úseku přiznává: "Troufla jsem si vzít tři dny dovolené a teď si rvu vlasy."

Minulý týden odjel z Prahy do Atén první kamion, v úterý se vydává na cestu další. Vezou zázemí pro olympioniky, sedmdesát hliníkových přepravek.

Co je uvnitř? "Technika, léky, masážní prostředky, propagace, náhradní oblečení," vypočítává Jiří Kynos, ekonomický ředitel ČOV.

Přepravky nejprve zůstanou ve speciálním aténském skladu. Řekové si vyžádali deset dnů na kontrolu, budou skenovat jejich obsah. Bezpečnost především.

Tomisová zatím vyřizuje letenky. "Atleti je pořád mění," posteskne si, přilepená na mail. Brzy dojde i na oficiality. V úterý přiletí Annabella Stenguová, česká olympijská atašé. Přijme ji i prezident Václav Klaus. Ve středu schvaluje plénum nominaci.

Současné počty zní: 136 sportovců, 80 členů doprovodu, devět majitelů akreditací P pro osobní kouče, sparingpartnery a náhradníky.

Česká reprezentace na cestě do Atén
14. července

Plénum Českého olympijského výboru schválí nominaci
15. července
Zástupci sportovních svazů podepíší přihlášky
16. července ČOV odešle přihlášky do Atén, dál už mohou plnit limity jen atleti (do 9. srpna)
24. července
Čtyřčlenný předvoj české výpravy odletí do Řecka, povede ho šéf mise František Dvořák
31. července
Slavnostní otevření olympijské vesnice. Dorazí první sportovci: vodní slalomáři a střelci
12. srpna
Proběhne uvítací ceremoniál české výpravy ve vesnici, účast přislíbil i prezident Václav Klaus
13. srpna
Hry XXVIII. olympiády budou slavnostně zahájeny. Na stadionu bude pochodovat zhruba 75 z více než 130 českých sportovců

Na hry odcestuje i moderní pětibojařka Grolichová, té však hradí náklady mezinárodní federace. Je první náhradníci a šéfové federace si přejí, aby byla připravena na místě.
Koně jezdce Hatly naopak vezme britský tým z Londýna, na cestu se vydá 7. srpna.

Hrdina si za stolem ulevuje: "Konečně jsme dořešili vysílačky, přidělili nám frekvence." Ale čas na odpočinek nemá. Čekají ho formuláře na zbraně a munici. Požadavek organizátorů: vyplňte precizně.

A pak? "Doplnit akreditace, vypsat přihlášky, upřesnit ubytování, zařídit auta, parkovačky." Rozhlédne se kolem: "Aspoň si ten stůl trochu uklidím." Šéf mise František Dvořák si láme hlavu nad doprovodem českých sportovců.

"Licitujeme a licitujeme. Dnes jsem nic jiného nedělal." Každé sportovní odvětví požaduje co nejlepší servis, co nejvíc osob doprovodu. "Jenže olympiáda není mistrovství světa, tady jsou počty omezené," říká Dvořák.

Přednost dostanou potenciální medailisté. Hilgertová nebo Šebrle musí mít kolem sebe velký tým.

V šest večer sice Dvořák přijíždí domů, ale znovu otevírá počítač. "Dál budu hrát šachy se jmény. Musím nějak vymyslet, aby nám to vyšlo."

Autoři:


Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz