Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo medaile šok a slzy. Kanaďanky nemohly uvěřit diskvalifikaci

Kanadské rychlobruslařky nemohly uvěřit diskvalifikaci v short-trackové štafetě. | foto: Reuters

21 2018
Kanadské rychlobruslařky se ve štafetě divokého short-trackového závodu držely ve vedoucí skupince. Hromadný pád před koncem pak zahalil tajemstvím, kdo že to obsadí zbylé dvě medailové příčky za zlatými Korejkami. Kanadské dívky netrpělivě sledovaly světelnou tabuli, která ale způsobila údiv a šok v jejich tvářích. Diskvalifikace.

Short-track rozšířil olympijský program v roce 1992, od té doby odvážely reprezentantky země javorového listu ze štafety pokaždé cenný kov. Konec úspěšné série si kanadské rychlobruslařky jistě představovaly jinak.

Fotogalerie

„Myslela jsem, že jsme to daly,“ byla velice zklamaná Marianne St. Gelaisová, jedna ze čtveřice Kanaďanek. Spíše věřila tomu, že penalizované budou některé ze zbylých třech týmů. „Cítila jsem se tak šťastně. Nemohla jsem pak uvěřit tomu, co jsem viděla na obrazovce.“

Mezinárodní bruslařská unie brojí proti tomu, aby se nezávodící bruslařky pohybovaly příliš blízko trati. To má zamezit zmatkům během předávání štafet.

Jedna z Kanaďanek, Kim Boutinová, měla údajně po předávce proklouzat mezi bruslařkami z Koreje a Číny. I když se jich nedotkla, směr její jízdy byl posouzen jako zavádějící.

„Dívala se po své kolegyni, ale těm zbylým okolo vjela do cesty,“ cituje kanadská stanice Sportsnet trojnásobnou olympijskou medailistku a Kanaďanku Nathalii Lambertovou, členku short-trackové technické komise.

Bruslařská unie se snaží čím dál více trestat podobné prohřešky za účelem nenápadného bloku soupeře, pod pěti kruhy se za to ale podle Lambertové trestalo poprvé.

Štafetu na krátké dráze ovládly domácí Korejky před italským týmem

Jelikož se diskvalifikace dotkla také Číňanek, na bronzový stupínek se nečekaně vyhouply rychlobruslařky z Nizozemska, které zvítězily ve finálové skupině B.

„I když už výsledek nezměníme, nemyslím si, že jsme si zasloužily penalizaci,“ zůstávala zahořklá St. Gelaisová. Na klidu jí ani jejím krajankám nepřidal fakt, že dlouho nemohly přijít na to, čím se vlastně prohřešily.

Unie tak plánuje zavést systém podobný tomu, který funguje například v hokejové NHL. Po sporných gólových situacích sudí přes mikrofon odůvodní, proč se k danému rozhodnutí přiklonil. „Tímto směrem se chceme vydat. Aby každý věděl, co se děje,“ slibuje Lambertová.

Kanaďankám ovšem nezbude nic jiného než na letošní zklamání zapomenout.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Fantazie, Martina má zlato! Ve sportbaru to žilo jako v Babylonu

Sáblíková je žďárská rodačka a sportovkyně, které v tomto městě na řece Sázavě...

Hosté ve žďárském baru se skutečně v některých chvílích přeli. "Dej tam hokej!‘ chtěli někteří...

Usměj se, Bety. Patnáctiletá dívka bude bruslit na hrách v Soči

Česká krasobruslařka Elizaveta Ukolová skončila v krátkém programu na...

Je jí teprve patnáct let. V Soči 2014 bude nejmladší českou olympioničkou. Jmenuje se Jelizaveta...

Krasobruslař Pljuščenko má tělo z náhradních dílů. A nechybí mu ani moc

Krasobruslařská show Pán ledu v brněnské Kajot Aréně, Jevgenij Pljuščenko

Soči (Od našeho zpravodaje) Sám prezident Vladimir Putin jej žádal, aby v Soči závodil. Hokejové hvězdy Ovečkin a Malkin...Najdete na iDNES.cz