Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Kanaďané si užívali start hokeje. Slavili i hattrick, který nebyl a pak zase byl

Aréna Canada Hockey Place před zápasem Kanaďanů. | foto: AP

17 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Desítky kšiltovek dopadly na ledovou plochu, když Jarome Iginla strčil hokejku do střely Ricka Nashe a potřetí v utkání slavil gól. V NHL létají čepice po hattricku zcela běžně, teď se populární zvyk přesunul i na olympijský led.

Výhrou 8:0 nad Norskem vstoupili do turnaje ve Vancouveru hokejisté Kanady a vydařenou premiéru s nimi slavila vyprodaná hala Canada Hockey Place.

Kanadští hokejisté defilují při utkáním s Norskem. "Na tenhle turnaj jsme se dlouho těšili. Teď je tady a my si to užíváme i s báječnými diváky," usmíval se Iginla. "Publikum bylo skvělé, soupeř před ním musel mít respekt."

První výbuch nadšení vyvolali kanadští hokejisté hned při nástupu na rozcvičku. "Už bylo narváno a lidé nám aplaudovali. To bylo úžasné," svěřil se kapitán týmu Scott Niedermayer.

Náladu fandů ještě znásobilo vítězství Kanaďanky Rickerové v olympijském snowboardcrossu, který mohli sledovat z přenosu na obřích obrazovkách nad ledem.

Publikum je zkušené a náročné

Olympijský turnaj se poprvé hraje v hale, jež je domovským sídlem klubu NHL, tedy před diváky zvyklými na špičkový hokej. "Lidé nás podrželi, nebyli netrpěliví, ani když jsme dlouho nemohli skórovat," potěšilo útočníka Sidneyho Crosbyho.

VÍTÁNÍ HRDINŮ. Hokejisté Kanady nastupují k utkání proti Norsku za aplaudování domácích fanoušků.

VÍTÁNÍ HRDINŮ. Hokejisté Kanady nastupují k utkání proti Norsku za aplaudování domácích fanoušků.

Publikum hokeji výborně rozumí. Umí ocenit povedenou akci a má rádo tvrdé chlapské souboje (zvlášť když v nich dostane naloženo soupeř). Moc se tu neskanduje, občas zazní: "Let´s go Canada," jinak lidé jen zvyšují hlas při zajímavých momentech. Pokud se Kanadě nedaří, diváci zmlknou, což ukázala v tichu dohrávaná první třetina.

V utkání s Norskem přinesla uklidnění až přesilovka, z níž dal Iginla hned po přestávce úvodní branku. Oddechl i správce, který v hale ovládá zvukové efekty. Klaksonem, co zní jako siréna na obřím parníku, troubil po prvním gólu vskutku mimořádně dlouze.

Rychlý druhý gól nasměroval domácí definitivně na vítěznou cestu a zbytek zápasu už byl příjemnou povinností pro hráče i diváky. Do norské branky napadalo celkem osm branek, domácí gólman Roberto Luongo si připsal 15 zásahů a udržel čisté konto.

"Každý čekal, že soupeře rozstřílíme už v prvních minutách, ale uvědomte si, jak krátce je tým pohromadě. Sehrávali jsme se až při zápase," upozornil Dany Heatley, autor dvou branek.

SIDNEY CROSBY (v červeném) projiždí mezi bránícími Nory Patrickem Thoresenem (vlevo) a Matsem Tryggem.

SIDNEY CROSBY (v červeném) projiždí mezi bránícími Nory Patrickem Thoresenem (vlevo) a Matsem Tryggem.

GÓL KANADY. Patrice Bergeron (vpravo) se raduje z gólu v norské síti. Gólman Pal Grotnes je bezmocný.

GÓL KANADY. Patrice Bergeron (vpravo) se raduje z gólu v norské síti. Gólman Pal Grotnes je bezmocný.

Dva góly měl nejprve v oficiálních statistikách i Jarome Iginla, ač se i s diváky a sprškou jejich čepic radoval z hattricku. Jeho závěrečná trefa byla totiž vzápětí připsána Nashovi. Když oficiálního autora oznámili divákům, ozvalo se nesouhlasné povzdechnutí. Zahozené čepice však určitě nikdo nelitoval, i bez hattricku stál úvodní zápas Kanady na ZOH za to.

Navíc se posléze ukázalo, že to nebyla zbytečná investice. Po revizi oficiálního zápisu organizátoři přece jen do statistik doplnili coby střelce poslední branky Kanady podsaditého kanonýra Iginlu.

Nahlédli jsme do kanadské šatny

Když člověk zabloudí, nemusí to vždycky hned znamenat, že je v průšvihu. Nás takový omyl zavedl na neplánovanou exkurzi do zákulisí olympijské hokejové haly ve Vancouveru. Míjeli jsme se s pokořenými norskými hráči, potkali posilujícího Čecha Havláta a nahlédli do šatny, kam se právě mířili oslavit vysokou výhru domácí Kanaďané.


Asi nikoho nepřekvapí, že právě domácí to mají z ledu do šatny nejblíž. Po utkání musí jako všichni hráči na turnaji projít klikatou mixzónou, kde na ně míří nastražené kamery a mikrofony novinářů z celého světa.


Dál už to mají jen nějakých deset metrů a jsou v kabině. Otevřenými dveřmi jsme zahlédli, že po vítězství nad severským outsiderem čekaly na Kanaďany mísy s teplým i studeným občerstvením.


Do míst, kam by neměli novináři vůbec vstoupit, nás zavedla náhoda. Jednoduše jsme po utkání zabloudili.

Vstup do útrob arény Canada Hockey Place.

ZAKÁZANÉ KRÁLOVSTVÍ. Vstup do útrob arény Canada Hockey Place je jen pro vyvolené. Ale občas se organizátorům vloudí chybička, či nezvaní hosté...  

Prošli jsme jídelnou pro dobrovolné pořadatele a ocitli se u kontrolního stanoviště. Starší paní měla pouštět dál jen hráče a jejich doprovod, ale dvojice českých novinářů pídící se po jakési mixzóně, ji totálně vykolejila. Na své povinnosti zapomněla a poslala nás do míst, která nám měla zůstat zapovězena.


Halu jsme prošli kolem dokola a ke svému původnímu cíli jsme přicházeli z opačné strany. Proti nám pochodovali Norové, jejichž šatna patří k těm nejvzdálenějším. Před českou kabinou jsme potkali Martina Havláta, který procvičoval třísla tak usilovně, že už propotil tričko.


Až před kanadskou šatnou jsme byli odhaleni a vykázáni do novinářských komnat.


Tedy do mixzóny, kde se většina Kanaďanů pořád ještě vybavovala s reportéry. Crosby vydržel dlouho u jedné skupiny, ale pak už na další žádosti nereagoval. Naopak hrdina zápasu Iginla trpělivě uspokojoval žurnalisty, dokud nepadl poslední dotaz.Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze