Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanadský pár jásá, Rusko se zlobí

16 2002
Salt Lake City - Rozdílné ohlasy přicházejí na rozhodnutí mezinárodního olympijského výboru udělit dodatečně zlatou medaili kanadským krasobruslařům Jamie Saleové a Davidu Pelletierovi v soutěži sportovních dvojic. Výsledky soutěže totiž podle vyšetřování bruslařské federace ovlivnili rozhodčí. "Toto rozhodnutí jde proti všem morálním a etickým normám, které existují ve sportu, v němž spolu soupeří sportovci a ne právníci. Závodí se na svazích a ve sportovních arénách, ne v zákulisí," kritizoval postup funkcionářů zástupce ruského olympijského výboru Rudolf Nezvegskyj. Další informace o verdiktu

Ozvala se i místopředsedkyně ruské vlády Valentina Matvijenková. Nejstarští členka kabinetu se rozhodla, že v sobotu vyrazí do Salt Lake City, aby podpořila morálku týmu. Matvijenkovou skandál kolem rozhodčích znechutil, neboť podle ní znehodnotil vítězství ruského páru.

Postup funkcionářů naopak přivítal americký prezident George W. Bush. "Myslím, že je to správná věc," řekl novinářům v Bílém domě.
 
Francouzská ministryně sportu Marie-Georges Buffetová, jež dříve aféru označila za pokus některých mezinárodních médií stigmatizovat Francii a žádala rychlé vyřešení, nebyla po zveřejnění verdiktu k zastižení. Neoficiální vyjádření ministerstva jen konstatuje: "Sportovní organizace přijaly toto rozhodnutí. Musíme ho respektovat."

Šťastní byli samozřejmě kanadští krasobruslaři. "Je to úžasné, neuvěřitelné. Opravdové překvapení," reagovala Saleová na zprávu, že má olympijské zlato. Za chvíli pak dodala. "Jsme opravdu poctěni, ale zároveň se trochu stydíme. Olympijské hry by neměly být takové," posteskla si.

Zároveň řekla, že o olympijském triumfu snila celý život. "V duchu už jsem to viděla jak vlajka stoupá a já poslouchám hymnu," přiznala. "To se můžete vsadit, že se cítím ošizena o tu velkou chvíli," dodala.

"Předvedli jsme jízdu na zlatou medaili, a teď ji máme," konstatoval Pelletier na tiskové konferenci. "Všichni vědí, co si zasloužíme, a teď si to také odvezeme s sebou domů. To je všechno, o co tu šlo," dodal s tím, že proti ruskému páru nic osobního nemají.

"Jsme šťastní, že spravedlnost zvítězila, a že Jelena s Antonem o nic nepřišli," kvitoval Pelletier fakt, že ruský pár nemusí své medaile vrátit. "Opravdu je mi líto, co se jim stalo, ale to přece není moje chyba. Tak to zkrátka je," dodal s tím, že jejich protesty byly namířeny proti systému hodnocení.

Zato zlatý ruský pár Anton Sicharulidze - Jelena Běrežná moc radosti z verdiktu nemá. Sicharulidze prohlásil, že mu verdikt vzal chuť radovat se z vítězství. "Nejde o to, že bylo uděleno další zlato. Naše medaile ztratila na lesku kvůli tomu skandálu, který se kolem toho rozpoutal. To nám vzalo chuť se radovat z vítězství. Vzalo nám to chuť užít si to tu, užít si olympiádu jako takovou," řekl Rus.

Běrežná byla mírnější. "Můžeme Jamie s Davidem poblahopřát a nám nezbývá, než se s tím smířit," řekla.

Autoři: ,


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz