Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Kanadu uchvátila lyžařka, která vítězí s umělýma nohama

Lauren Woolstencroftová | foto: AP

20 2010
Lauren Woolstencroftová je kanadskou obdobou americké lyžařky Lindsey Vonnové. Půvabná, usměvavá i ambiciózní. Obě se chystaly dobýt Vancouver.

Vonnová to však v očekávání velkolepého "Vonncouveru" nedokázala, na únorové olympiádě vyhrála "pouze" sjezd. Tělesně postižená Kanaďanka je měsíc poté daleko úspěšnější: na nynější paralympiádě dobyla už tři zlaté. Triumfovala ve všech disciplínách stojících žen, ve kterých nastoupila.

"Očekávají se ode mě velké věci. A to mě motivuje, abych jezdila rychleji než ostatní," přednesla svůj recept na vítězství Kanaďanka, jež ovládla slalom, obří slalom i sjezd.

"Jsme na tebe hrdí," vzkazují krajané 28leté rodačce z Calgary, která se narodila bez levého předloktí a s nohama jen po kolena.

Woolstencroftová je v Kanadě považována za nejvýznamnější závodnici – a to i mezi lyžařkami bez omezení. Není divu, vždyť i s protézami na svahu předčí svými výsledky všechny kanadské reprezentantky. Ty se na letošní domácí olympiádě moc nepředvedly, nejlepší Janyková skončila šestá ve sjezdu.

"Usilujeme o to, aby Kanada byla nejlepší lyžařskou zemí světa, a Laureniny úspěchy na tom mají neocenitelnou zásluhu," uvedl bývalý předseda kanadského lyžařského svazu Ken Read.

Navzdory těžkému handicapu začala kanadská paralympička lyžovat už ve 4 letech. Vyrůstala poblíž nejlepších sjezdovek, a když jí bylo 6 let, konaly se v jejím rodném městě první kanadské zimní olympijské hry.

Ve 14 letech se připojila k albertskému týmu postižených lyžařů a od té doby závodí. Hned na své první paralympiádě v Salt Lake City 2002 vybojovala dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Z Turína o čtyři roky později si odvezla po jednom zlatu a stříbru. A letos má doma už tři zlaté!

Lauren Woolstencroftová

Diplomovaná elektrotechnička zůstává skromná. Své třetí zlato oslavila ve Whistleru lehkým mávnutím ruky.

"Nepotrpím si na okázalá gesta. Jsem nadšená, ale asi bych to měla dát víc najevo," usmála se po vítězném sjezdu Woolstencroftová. Jak ukázat emoce a ze skvělé lyžařky se stát kanadskou superstar, to by ji snad mohla naučit právě Lindsey Vonnová.

Autor:


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze