Kanál v Aténách má originální tvar

Deblkanoisté Marek Jiras (vpředu) a Tomáš Máder - Bronzoví medailisté z olympiády v Sydney deblkanoisté Marek Jiras (vpředu) a Tomáš Máder se v dějišti olympijských her v Aténách na jednom z nejtěžších kanálů na světě připravují na první závod SP 2004. | foto: Jan MašekČTK

21 2004
Atény - Přemostěný kanál čeká kanoisty v Aténách, kde budou od čtvrtka do neděle na prvním letošním závodu Světového poháru bojovat o účast na olympijských hrách. Světový unikát připravili organizátoři přímo v dějišti letošní olympiády. Poprvé v mořské vodě bude o konečnou nominaci bojovat také dvanáct českých lodí.

Účast na olympiádě má v tuto chvíli jistou pouze dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová.

Kanál ve čtvrti Helliniko má podobný charakter jako trať na minulé olympiádě v Sydney, dominantní je však most, na němž se bude startovat. Zatímco v Sydney i na hrách v Barceloně byl umělý kanál do tvaru písmene U, Řekové sáhli k originálnímu řešení a vytvořili trať do tvaru osmičky.

Diváci tak budou mít jako na dlani závodníky po celou dobu jejich jízdy. "Kdo tam najezdí co nejvíce, bude mít výhodu," hlásila po své první únorové návštěvě Atén Hilgertová. "Koryto je podobné tomu v Sydney, jen je někde širší," přidal se její manžel a kouč Luboš Hilgert.

Třebaže se v Aténách čile trénuje a organizátory čeká test připravenosti, kolem trati stále jezdí bagry a staví se. "Ale dodělají to," byl si jist kouč reprezentace Jiří Pultera.
Zatímco kanál v Sydney stál čtyři miliony dolarů a ve španělském Seu d'Urgell sedm milionů dolarů, Řekové museli do kolosální stavby investovat 25 milionů dolarů. "Zatímco v Seu i v Sydney jsou kanály soběstačné i nyní, v Aténách budou proděleční i proto, že jsou tam velmi vysoké provozní náklady," řekl šéf Českého svazu kanoistiky Jaroslav Pollert. Vodu totiž do kanálu vhánějí čerpadla z blízkého moře.

Novinkou pro vodáky je slaná voda, na níž se nikdy na vrcholné akci nejelo. Strach neměli z její chuti, spíš z agresivity vůči očím a z chování pádla i lodi. "Není to tak hrozné," zní z týmu. "Rozhodně to není na brejličky, snad jen na kapky do očí," řekla Hilgertová. Větší starosti dělá bílá barva zpěněné vody. "Jsou špatně vidět překážky, musí si je zapamatovat," řekl Pultera.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Kanoista Minařík získal na OH mládeže bronz ve sprintu

Deblkanoisté Jiří Zalubil (vzadu) a Minařík vyhráli mistrovství Evropy juniorů...

Kanoista Jiří Minařík vybojoval na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires třetí místo ve sprintu...

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Také na hrách v Tokiu bude startovat olympijský tým uprchlíků

Thomas Bach

Olympijských her v Tokiu se zúčastní stejně jako v Riu de Janeiro tým uprchlíků. Na žádost předsedy...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz