Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidátem číslo jedna na hry 2012 je Paříž

14 2005
Paříž - Paříž je zatím hlavním favoritem pro pořádání letních her v roce 2012. Hodnotící komise Mezinárodního olympijského výboru opustila francouzskou metropoli velmi spokojena. "Ráda bych vyzdvihla kvality podkladů pařížské žádosti," řekla v sobotu předsedkyně komise Nawal El Moutawakelová.

Šance Paříže nijak nepoškodily ani čtvrteční stávky, město se podle komise prezentovalo jako jednotná fronta, když veřejnost, sportovní hvězdy, vládní představitelé a dokonce i odbory plně podpořili uchazečství.

Pařížská kandidatura vyniká zejména dobrou dostupností sportovišť z olympijské vesnice, hladce fungující dopravní sítí a bezpečnostními opatřeními na nejvyšší úrovni.

Důležitou výhodou Paříže je i to, že má již postavený olympijský stadion Stade de France a také některá další sportoviště, například kurty Roland Garros. Podle El Moutawakelové bude skutečnost, že Paříž už má hlavní arénu, zatímco v ostatních uchazečských městech ještě nestojí, "v celém procesu velmi důležitá".

Čtvrteční stávky sice způsobily bolení hlavy starostovi Paříže Bertrandu Delanoëmu, ale nakonec se mu spolu s odbory podařilo zajistit, aby protestní akce nenarušily průběh návštěvy komise MOV.

El Moutawakelová v sobotu ujistila novináře, že stávky nijak neovlivnily nazírání komise na pařížskou žádost, ale zároveň podotkla, že záležitost nebude zcela přehlédnuta.

"Je to záležitost, o které ještě budeme diskutovat," řekla Moutawakelová. "Nicméně stále cítíme partnerství mezi představiteli pařížské žádosti a francouzským odborovým hnutím."

Komise MOV už navštívila i Madrid, Londýn a New York a v tomto týdnu si prohlédne Moskvu, posledního kandidáta na pořadatelství her. Dějiště určí tajné hlasování, které proběhne 6. července v Singapuru.

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze