Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antika, anebo Eiffelovka? Letní olympiáda 2024 má být hit

VÍTĚZNÝ OBLOUK OLYMPIJSKÝ? Paříž mocně chce letní hry 2024. | foto: AP

19 2016
Úchvatné památky Říma, ikonické arény Paříže, hypermodernita Los Angeles či hry po celém Maďarsku. Olympiáda 2024, ať už ji udělí komukoli, má být výjimečná.

Konečně změna? Že by gigantické akce s logem pěti propletených kruhů skutečně mohly být jiné? „Pro všechny kandidáty platí, že se zaměřují na udržitelný rozvoj, dědictví a hlavně využití stadionů po konci olympiády,“ řekl spokojeně šéf MOV Thomas Bach.

Jde o letní hry 2024 - kvarteto kandidátů Budapešť, Los Angeles, Paříž a Řím už muselo předložit první konkrétnější návrhy; volit se bude příští září v Limě.

Proč o tom psát s předstihem? Francouzi tvrdí, že 95 procent staveb už stojí - a kandidát USA zvyšuje číslo na 97 %! Byť do toho LA počítá i arény, které soukromé subjekty zatím „jen“ slíbily vystavět, vypadá to jako otočka lepším směrem. Jen vzpomínejte.

19 měsíců zbývá do volby pořadatele olympijských her v roce 2024. Stane se tak v září 2017 v Limě.

Soči 2014 = protesty, horentní náklady, obvinění z devastace hor.

Rio 2016 = zpoždění, ekonomická krize země, pochyby občanů.

A poslední volba? Na Peking rok 2022 tak trochu „zbyl“; Evropané stahovali kandidatury kvůli referendům a vyhrála Čína, ač není jisté, zda vůbec bude sníh, nemluvě třeba o absenci hokejové tradice.

Naopak teď Bach může šampaňské snad ještě ne otevírat, ale chystat ano. Čtyři země mají velký zájem. A už teď slibují docela výjimečné věci v rámci olympijských dějin.

Budapešť? Ne, celá země!

Kandidatura se nese v duchu Olympijské agendy 2020, jež navrhuje: využijte stávající sportoviště a klidně přidejte víc měst.

Tohle se jeví jako celomaďarské hry - stolní tenis v Székesfehérváru, házená ve Veszprému a Györu, jachting na Balatonu, rychlostní kanoistika v Szegedu, fotbal v Miškolci a basketbal v Debrecínu, to vše samozřejmě zaštítěno základnou v Budapešti.

Ale po pravdě: šance je malá. Nejen kvůli síle Maďarska, ale možná i kvůli přílišné revoluci. Kde by byly vesnice? Jak by fanoušci stihli více sportů za jeden den? Otázek je mnoho.

Los Angeles á la Silicon Valley

Americké heslo zní: Nové hry pro novou éru! Město, jež už pořádalo dvoje letní hry (1932 a 1984), propagují basketbalista Kobe Bryant, herečka Jessica Alba či komik Will Ferrell. Zase to má být výnosný byznys, jako když LA 1984 posunulo olympiády směrem k ziskům.

A ta nová éra? Nejmodernější technologie, však je odsud do Silicon Valley kousek - tedy sociální sítě, digitální obsah, interaktivní zážitky na stadionech. Další možná revoluce, leč s mnohem většími nadějemi.

Paříž: Síla snu

Tak zní francouzské motto. Že nás srazí terorismus? Ani omylem, jako gesto vítězství nad ním zvládneme olympiádu!

Sází se na legendy mezi stadiony - atletika na Stade de France, basketbal v Bercy, tenis v Roland Garros. Plus plážový volejbal pod Eiffelovou věží, jezdectví u Versailles, cyklisté u Vítězného oblouku a vesnice u Seiny. To jsou trumfy na přebití bezpečnostních pochyb.

Hry v Římě - jako za antiky?

Možná je Evropa méně dynamická než zbytek světa, ale má i výhody. Třeba když Řím za kulisy slibuje Forum Romanum nebo Circus Maximus. Jachtaři mají plout na azurových vodách u Sardinie a fotbal se rozprostře po celé zemi, která ho miluje.

Podle návrhu je 70 procent staveb hotovo a hry mají vytvořit 177 tisíc nových míst. Vše má podpořit vize, že pro definitivní prezentaci složí hudbu Ennio Morricone.

Celé to vypadá skoro jako westernové drama, jež Morriconeho tóny obvykle doprovázejí: čtyři rivalové, co pro úspěch udělají (téměř) cokoli.

Nic lepšího si Bach nemohl přát.Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz