Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sebevědomý Hollywood se vrací na olympijskou scénu. S mocnou podporou

Olympijské kruhy | foto: AP

15 2015
To číslo bere dech. Až se mu nechce věřit. 81 procent obyvatel Los Angeles stojí za kandidaturou města na pořádání olympijských her 2024!

Děje se tak v době, kdy Boston kandidaturu stáhl, protože se tam proti hrám postavilo 53 procent obyvatel. V době, kdy se narůstajícího odporu obává Hamburk a kdy referenda pohřbila ambice tří evropských měst na zimní hry 2022.

Jistě, v Pekingu dosáhla podpora obyvatelstva pro zimní olympiádu až 97 procent, ale to je zcela jiný svět, s jinými zákonitostmi. Ten západní se nyní pořádání her obává.

Proč tedy Los Angeles ne?

„Protože s nimi nemá žádné negativní zkušenosti,“ říká Ed Hula, editor odborného serveru Around the Rings. „Jejich daňové poplatníky v minulosti nic nestály.“

Olympijská minulost Los Angeles je bohatá. Poprvé pořádalo letní hry v roce 1932. Vzápětí se ve válečném čase nabízelo coby náhradní pořadatel za Tokio 1940. Po válce pak počínaje rokem 1948 desetkrát kandidovalo, než v roce 1984 konečně opět uspělo.

Tehdy si hry uspořádalo po svém.

Boj o OH 2024

Přihlášku ke kandidatuře na letní hry 2024 musí podat Los Angeles do 15. září. USOC (Olympijský výbor USA) je nyní na zasedání v Denveru odhlasoval coby svého nového kandidáta místo odstoupivšího Bostonu. „Do konce srpna bychom měli s představiteli města dořešit veškeré náležitosti a podepsat kontrakt,“ uvedl Scott Blackmun, šéf výkonného výboru USOC. Ke kandidatuře na OH 2024 se již dříve přihlásily Řím, Hamburk, Paříž a Budapešť. Zvažují ji též Toronto, Istanbul, Baku a Dauhá. Volby se uskuteční v září 2017 v Limě.

Los Angeles 1984 stvořilo model nízkonákladové olympiády, která se nespoléhá na státní či městské finance, ale je byznysem soukromých firem. Organizátoři využili stávající sportoviště, udrželi rozpočet na 550 milionech dolarů a vydělali dalších 220 milionů!

Dle expertů MOV šlo o obchodně nejúspěšnější hry historie. Přitom se odehrály v éře hororového příběhu o bankrotu Montrealu 1976. Závidět by jim mohly i Atény 2004, kde původní rozpočet přesáhli o 60 procent, což mělo být jedním z podnětů k budoucímu krachu řecké ekonomiky.

Zatímco letní hry v Londýně 2012 stály 15,2 miliardy dolarů, a zimní v Soči 2014 dokonce 51 miliard, slibují losangeleští lídři uspořádat ty své jen za 4,1 miliardy. Přičemž město na nich nemá tratit ani cent.

Znovu míní vsadit na již existující sportoviště. „V tomto směru má Los Angeles možná nejlepší výchozí pozici ze všech měst světa,“ říká profesor ekonomie Victor Matheson. Potřetí v historii by se stalo srdcem her zmodernizované Coliseum, jsou tu Staples Center, Pauley Pavillon a další místa.

„Na rozdíl od jiných hostitelů olympiád bychom nemuseli budovat ani kompletně nový dopravní systém,“ tvrdí starosta města Eric Garcetti.

O svoji třetí olympiádu Los Angeles usilovalo už na roky 2012 a 2016, jenže v amerických interních volbách bylo tehdy poraženo New Yorkem a Chicagem. Tentokrát nejprve podlehlo Bostonu, nyní je však Olympijský výbor USA na scénu vrátil coby „prvního náhradníka“. Podpora obyvatelstva přitom hrála stěžejní roli.

„Těžko si představit, že by se 81 procent lidí v Bostonu shodlo na čemkoliv s výjimkou humrů zdarma,“ glosuje Mark Arsenault v listu Boston Globe.

Garcettiho tým tvrdí, že umí uspořádat olympiádu o 500 milionů dolarů laciněji než Boston.

Opozice je ve městě slabá. Vznikl sice twitterový účet „No LA Olympics“, ale ten sleduje jen 107 osob.

„Bostoňané a obyvatelé Massachusetts se obávali nákladů na hry. Mají v povaze být až příliš obezřetní,“ tvrdí Amy Bassová, profesorka historie z univerzity v New Rochelle.

„Los Angeles a Hollywood naopak vždy oplývaly sebevědomím, že umí pořádat velkou party a dovedou si po ní následující den i uklidit. Takovým večírkem může být také jejich olympiáda.“

Autor:


Další z rubriky

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...Najdete na iDNES.cz