Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympionici otevírají okno. Kandidatura na pořádání OH má zlevnit

Thomas Bach | foto: AP

18 2014
Kandidatura na pořádání olympijských her by měla být v budoucnu levnější a atraktivnější pro uchazečská města. Přeje si to Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, v jednom ze svých 40 doporučení, jež nesou souhrnný název „Olympijská agenda 2020“.

„Chceme tím ukázat, že se Mezinárodní olympijský výbor otevírá, že otevíráme okno a chceme, aby dovnitř pronikl čerstvý vzduch,“ řekl novinářům Bach.

Pokud budou dnes zveřejněná doporučení na prosincovém zasedání MOV v Monaku schválena, uchazeči už nebudou muset vydávat tolik financí na ekonomicky náročné prezentace, jejich počet se má snížit. Zároveň by se na nich měl podílet i MOV a celý proces by měl spíše představovat dialog.

Budoucí hostitelé OH budou smět organizovat soutěže v některých sportech mimo město a „ve výjimečných případech“ i mimo zemi. Počet účastníků her - sportovců, trenérů i funkcionářů - by měl být limitovaný, aby hry nenabobtnávaly.

Program olympijských her by měl být také podle jednoho z doporučení flexibilnější. Sporty by nyní už nemusely čekat sedm let na své první představení na hrách, ale mohly by být uvedeny třeba jen na jedny hry, aby se tím zvýšila jejich atraktivita.

Z tohoto bodu by mohli těžit organizátoři olympijských her v Tokiu 2020, kteří se snaží do programu vrátit v zemi populární baseball a softbal, jež se na OH naposledy představily v roce 2008.

„Dveře jsou pro nové sporty otevřené. O tom, že přidáme tuhle nebo támhletu disciplínu, může rozhodnout také MOV. Může k tomu nicméně dojít pouze předtím, než bude vybrán organizátor her, aby kandidáti věděli, co je čeká. Všechny změny se mohou dít pouze se souhlasem pořadatelského města,“ uvedl Bach, jenž avizoval změny ve fungování her od loňského zvolení do čela olympijského hnutí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze