Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanoisté testují vodácký kanál v Riu. Chválí si rychlost toku

Kanoisté testují vodácký kanál v Riu. | foto: Tomáš Dvořák

26 2016
Výprava českých kanoistů má téměř 14 dní možnost si vyzkoušet podmínky na olympijském kanálu v Rio de Janeiru. Na několik otázek přímo z místa odpověděl fyzioterapeut olympijského týmu Tomáš Dvořák.

Kolik lidí se soustředění v Riu zúčastňuje?
Je zde pět závodníků ve čtyřech kategoriích a dalších pět členů realizačního týmu včetně mě.

Jste ubytováni již v olympijské vesnici?
Ne, v olympijské vesnici nebydlíme, ta je blíž pobřeží a centru města. V době konání her z ní bude doprava na závodiště zajišťována s garantovaným časovým harmonogramem, teď ale ne. Proto jsme ubytováni v hotelu, odkud jezdíme auty zhruba 30 minut ke kanálu. Chtěli jsme se tak vyhnout kolonám a dopravním zácpám, které jsou tady na denním pořádku.

Alespoň podle toho, co jste měl možnost vidět, v jakém stadiu jsou přípravy na hry?
Pokud mohu porovnat přípravy na hry v Pekingu a v Londýně, tak tady v Riu je zatím všechno dost pozadu, zejména co se týká zázemí. Sami Brazilci, mám pocit, zatím olympiádu vnímají docela chladně. Například oproti Londýnu tady není téměř ani vidět, že se nějaká olympiáda bude konat.

Fotogalerie

Jaký máte dojem ze současného organizačního zajištění v areálu kanálu?
Kanál už prošel zatěžkávací zkouškou v podobě testovacího závodu na konci listopadu loňského roku, takže tam je zatím všechno v pořádku. Zázemí v podobě šaten, sprch a toalet je těsně před dokončením vnitřních prací, takže závodníci se zatím převlékají u aut a po tréninku se sprchují ve venkovních sprchách.

Jak kanál vypadá a co o něm říkají závodníci?
Kanál je přečerpávací, to znamená, že jedno umělé jezero je dole a pomocí několika pump je voda hnána do horního jezera. Odtud potom teče do vlastního kanálu, kde jsou umělé překážky. Závodníkům se kanál líbí, protože od listopadového testování prodělal několik pozitivních změn. Voda v něm teče rychleji, což mají samozřejmě raději.

Jsou v okolí kanálu ještě nějaká další sportoviště?
Ano, je umístěn ve velkém areálu, kde se nachází sportovišť několik. Úplně nejblíž je dráha pro BMX a horská kola. Tam si občas chodíme zaběhat. O kousek dál je již dostavěná basketbalová hala a hřiště pro pozemní hokej.

Jak se vyrovnáváte s vlhkostí vzduchu?
Vlhkost je v těchto měsících výrazně nižší než na konci roku, kdy se pohybovala okolo 80 až 90 procent, což bylo opravdu hrozné. V těchto dnech bych řekl, že to není nic neobvyklého, vnímáme to dost podobně jako u nás v létě.

Co virus zika? Máte od místních organizátorů nějaké varování?
Komáry jsme zatím v okolí neviděli a na sobě ani necítili. Pro jistotu máme s sebou repelenty, ale ty jsme zatím použít nemuseli. Místní organizátoři žádné zvláštní doporučení ohledně viru a komárů nedávají, takže se řídíme doporučením zdravotní komise Českého olympijského výboru. To znamená již zmíněné repelenty a obecné posilování obranyschopnosti organismu.

Autor: Metro.cz


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze