Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Kapitánství nesmí hráče nijak svazovat, říká Eliáš, lídr hokejistů pro Vancouver

Patrik Eliáš bude kapitánem českého výběru pro ZOH ve Vancouveru | foto: Václav Šlauf, MAFRA

1 2010
O den si spletl datum nominace. A tak hokejista Patrik Eliáš místo vysedávání u počítače hned po snídani vyrazil vyvenčit psa, pak nasedl do auta a teprve při cestě na rozbruslení zapnul mobil.

"Hned mi začaly pípat zprávy od bráchy a Romana Hamrlíka, že mi gratulují. Takže jsem si pak na zimáku pustil internet a projel soupisku," říká třiatřicetiletý útočník New Jersey. A od včerejška i kapitán týmu, který ve Vancouveru bude bojovat o zlato.

Jaké to je, zapnout počítač a zjistit, že jste kapitán?
Těší mě, že se mé jméno spojuje s kapitánstvím. Je to obrovská čest a zodpovědnost, ale dokud si nepromluvím s trenéry, je zbytečné něco komentovat.

Změní se tím pro vás něco?
Byl jsem kapitánem tady v New Jersey. Sice krátce, ale pořád jsem zástupce. Písmeno na dresu neznamená, že jste automaticky lídrem na ledě a že musíte řešit všechny věci. Být kapitánem vás nesmí svazovat, nesmí to změnit váš charakter. Když se podíváte na soupisku, tak je tam spousta kluků, na kterých se bude stavět. A každý má své slovo.V tom je síla toho týmu. Není to o individualitách.

Které jméno vás v nominaci nejvíce překvapilo?
Znám všechny, není to o překvapení. Je správné, že trenéři berou různé typy hráčů, z nichž každý bude mít jiné úkoly. Jsou kluci, co budou chodit na oslabení, jsou silní v defenzivě. Nebylo lehké vybrat tým a všichni, kteří v něm jsou, si zaslouží tam být. Zasloužilo by si to i dalších pět hráčů, kdyby to šlo a mohlo jich jet víc.

Říkal jste, že vám gratuloval i obránce Roman Hamrlík. Právě on je jedním z těch, kteří doufali, ale nakonec nejedou.
Ano, zrovna on je hráč, který by si tu nominaci zasloužil, protože má výtečnou sezonu. Ale trenéři měli těžkou pozici. Vzali kluky, kteří jsou víc do obrany, a to je správné. Nemůžeme být totiž všichni stejní.

Jednou z věcí, o které se hodně diskutuje, je skutečnost, že kouč Růžička vzal osm obránců a dvanáct útočníků. Není to příliš velký risk?
Teď můžeme spekulovat, jak chceme, ale trenéři asi věděli, proč to udělali. My hráči můžeme být jen vděční, že nás vzali. Spousta lidí s nimi bude souhlasit, spousta je bude za to zatracovat. Snad nám to ale vyjde a nikdo z útočníků se nezraní. Na druhou stranu je to turnaj, na kterém sice musíte hrát občas na čtyři pětky, ale v zápasech se často bude sestava stahovat, takže by to neměl být velký problém.

Kromě toho, že budete kapitán, prozradil trenér i vaše dva parťáky z lajny. Budou jimi Martin Havlát a Tomáš Plekanec. Co na to říkáte?
Snad nezklameme. Všichni tři si spolu určitě rádi zahrajeme, navíc Tomáš Plekanec zažívá v Montrealu skvělý rok. Ale ve všech řadách jsou hodně kvalitní hráči. Nejdůležitější bude, aby v týmu fungovala vzájemná chemie. Aby tam byla sehranost všech obranných párů, sedly si k sobě útoky. A hlavně, aby to všechny bavilo.

Začnete úřadovat jako kapitán už teď a při zápasech v NHL třeba oslovovat budoucí spoluhráče, nebo to necháte až na Vancouver?
Asi až na Vancouver. Samozřejmě, že teď napíšu Martinovi Havlátovi i Eratovi. S ostatními poklábosíme po zápase jako obvykle. Ale nemá cenu teď něco uspěchat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze