Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Kapitánství už není jako dřív, řekl Lang

27 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Byl nejzkušenějším hráčem Hadamczikova výběru v Turíně. Trenér jej zvolil kapitánem. Ale Robert Lang je spíš pohodář než hecíř. Navíc ho turnaj nezastihl v optimální formě. "Hokej je týmový sport a turnaj je krátký. Nikdo si sem nepřijel dělat body," řekl šestatřicetiletý centr.

Když už na turnaji dorazil mezi novináře, mluvil uvolněně, vtipkoval. Pořád se tvářil, jako když o nic nejde. Kapitánství ho nezměnilo.

"Ono to už není jako dřív, kdy byl jeden kapitán deset let, dokud ho neodnesli z ledu. K tomu, co řeknete, ani nemusíte být kapitán," řekl s úsměvem.

Po turnaji byl ale hodně otevřený, nehledal žádné výmluvy. Přiznal také, že starší hráči měli komunikační problém s trenérem Hadamczikem.

"Bylo to takové divné. Neznali jsme se, všechno bylo narychlo. Ale také to neměl lehké," připustil.

Tým získal bronz. Dá se říct: Konec dobrý, všechno dobré?
Samozřejmě. Kdyby někdo řekl, že uděláte medaili z olympiády, tak nebudete ohrnovat nos. Všichni nás viděli, že vyhrajeme zlato. To my taky, ale když se na to podíváte trochu s odstupem času, tak tady byla super mužstva, která se do těch medailových kol vůbec nedostala. Bronzová medaile je super. Není to jednoduché se nabudit po semifinálové porážce. Hrajete proti Rusům, kteří prošli tím samým, ale chcete vyhrát. Nechcete tam pak sedět a vyčítat si, že nemáte ani bronz. Co si budeme říkat, medaile je medaile.

Jaký máte pocit ze hry týmu v Turíně?
Já se tím moc nezabývám. Celou základní část šlo jen o to, abychom se někam dostali. Švédové si to naplánovali tak, že hráli se Švýcarama a pak šli na nás. Slováci neprohráli ani zápas a jsou venku. Rusové hráli výborně a nemají medaili. Tady je to prostě takové. My měli bohužel proti Švédům pomalejší začátek a už se to nedohonilo. Proti Rusům jsme hráli dobře zezadu, jako proti Slovákům, a vyhráli jsme. Nepustili jsme je k ničemu, nebo skoro k ničemu, Tomáš Vokoun zachytal...

Poprvé jste byl kapitánem týmu. Co překvapilo v té roli?
Tady toho jako kapitán moc nenaděláte. Víceméně se domluvíte s mužstvem, jste komunikátor mezi mužstvem a vedením. Sem přijel každý vyhrát. Takový to kapitánství, jako bylo dřív, že jeden byl kapitán deset let, dokud ho neodnesli z ledu, to už není. Já byl trošku starší, mám třeba nějakou zkušenost, ale že bych tam rozhodoval nějaké momenty, o to vůbec nejde. Všichni kluci chtěli vyhrát. To je úplně jednoduchá práce.

Řešil jste jako kapitán nějaký problém?
Vůbec. Věci si řeknete normálně, k tomu nemusíte být kapitán. Všichni hráli naplno, měli jsme momenty, kdy jsme byli takoví leklí, ale nakonec to bylo dobrý.

Turnaj se pro tým vyvíjel jako na houpačce: výhra, prohra. Čím to?
Já nemyslím, že to byla houpačka. Poslední zápas jsme vyhráli, předtím se Švédy prohráli, protože jsme nehráli dobře ze začátku. Hrajete zápas od zápasu, pokaždé jiný mančaft a hrajete vlastně pořád náhlou smrt. Je to buď, anebo. Houpačka, to bych moc neříkal. Jednou vyhraješ, jednou prohraješ. Už to není, že si s nimi zahrajete druhý den další zápas. Řeknete si, že to máme jedna jedna a jdeme znova. Tady je takový systém, hodně mužstev a proto hodně zápasů.

V základní skupině tým nehrál nijak oslnivě. Šetřili jste se?
My máme takový ty český povahy, jsme moc veselí a proti slabším mužstvům se těžko motivujeme. Když se podíváte na Kanadu, taky prohrála se Švýcarama. Dnes už je to jiný. Každej umí bruslit, oni tady seděli čtrnáct dní a byli připravení. Vy sem přijedete a vlítnete do toho rovnýma nohama. Je to o něčem jiném. Ten led je velký a je to jiný hokej než v NHL.

Vám osobně olympiáda herně moc nesedla. Jak jste se cítil?
Já docela dobře. Tady jde kluci o to, že se všichni ptají, že jste nedal góly. Ale o to tady nejde. Tady hrajete osm zápasů a musíte jich vyhrát co nejvíc. Jak je vyhrajete, to je úplně jedno. Jestli dá Jarda Jágr osmnáct gólů. Já bych mu to přál, ať je dá klidně všechny. Dnes tam jsou kluci v ruské kabině, kteří dali spoustu gólů, ale nemají ani medaili. O tom to je. Hokej je týmový sport a zvlášť na takovým krátkým turnaji si nikdo nejezdí dělat body.

Spousta hráčů z NHL neznala kouče Hadamczika. Jak jste si rozuměli?
Bylo to takové divné. Neznáte se, je to celé narychlo. Přijedete sem, teď máte sestavit nějaké lajny, komunikovat a tak. Takže je to těžký. Ale my odjedeme pryč a on si teď tady zase bude trénovat někoho jiného. On to také nemá jednoduché.

Radost dvojice Robert Lang, Milan Hejduk.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze