Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karabec si zlatou medailí splnil sen

27 2000
S y d n e y - Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec, který vyhrál svou kategorii mezi jednotlivci. Před paralympiádou druhý stolní tenista světového žebříčku byl úspěšnější v dramatickém finále proti Španělovi Josemu Manuelu Ruizovi. Karabec, který přesně před čtrnácti dny oslavil dvacáté narozeniny, si tak splnil alespoň polovinu ze svých ambicí. Před paralympiádou uvedl, že by si chtěl domů odvézt zlato z kategorií jednotlivců i družstev.
Soutěž kolektivů skončila už v sobotu a český tým ve složení Lubomír Mašek, Karabec, Pavel Čech a Miroslav Cinibulk se probojoval do finále. Tam už ale nestačil na mužstvo Francie, s nímž prohrál 1:3. Přesto měl jinak velmi skeptický Karabec
radost. "Kdyby nám někdo před paralympiádou řekl, že budeme stříbrní, zaťukáme si na čelo," řekl.

Ivan Karabec má od narození zakrnělou levou ruku. Nenápadný mladík s brýlemi hraje stolní tenis od svých deseti let a v současnosti patří mezi světovou špičku.

Už v roce 1996 ve svých patnácti letech reprezentoval na paralympiádě v Atlantě, kde jako jeden z nejmladších účastníků soutěže stolních tenistů skončil na pátém místě. Přesto nebyl s výkonem spokojen: "Byl jsem vykulený a podle toho jsem také hrál. Mám na víc." To dokázal už o rok později na mistrovství Evropy, kde mezi jednotlivci vybojoval bronz.

V roce 1998 se zúčastnil svého prvního mistrovství světa, kde startoval s Lubomírem Maškem jen v kategorii družstev a z Paříže si nakonec odvezli stříbrné medaile. Také loňský rok byl pro Karabce úspěšný. Triumfoval na mezinárodním mistrovství ČR tělesně postižených v Ostravě, kde vyhrál svoji kategorii i kategorii Open bez rozdílu postižení a na mistrovství Evropy v Piěšťanech získal s Maškem bronzovou medaili v kategorii družstev.
Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz