Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jachtař Lavický: Cesta do Ria bude těžší než do Londýna

Karel Lavický | foto: Reuters

16 2015
Jihočech, kterému se podařilo nevídané. Z tuzemských rybníků se jachtař Karel Lavický kvalifikoval až na olympiádu v Londýně v roce 2012. Tím však jeho mise nekončí. „Moje myšlenky už se už ubírají k olympiádě v Riu de Janeiru v příštím roce. Čekají mě dva nominační závody a doufám, že alespoň na jednom z nich se mi zadaří,“ prohlásil odhodlaně několikanásobný mistr Česka.

Na vodě se pere s větrem, v civilu se sháněním sponzorů. Devětadvacetiletý český reprezentant ve windsurfingu nechyběl ani v Plzni na Hrách VII. olympiády dětí a mládeže - jako vlajkonoš Jihočeské výpravy.

Vzpomenete si na vaše sportovní začátky?
První kroky ke sportu jsou spojené s hokejem, který jsem hrál od mala za České Budějovice. V dorostu jsem s ním ale skončil a začal jsem se naplno věnovat windsurfingu.

To je vcelku neobvyklý přesun v rámci dvou rozdílných sportovních odvětví.
Vždycky jsem se pohyboval kolem vody, ať už na Lipně nebo u jihočeských rybníků, kde tehdy mnoho lidí jezdilo na prkně. Zalíbilo se mi to a začal jsem se tomuto sportu věnovat více.

Hry VII. olympiády dětí a mládeže 2015

Jak hodnotíte koncept olympiád dětí a mládeže?
Za mého mládí taková událost neexistovala. Dělali se různé výběry kraje a podobně, ale vyloženě olympiádu jsme neměli, což je škoda. Je to výborná akce, kde se děti mohou potkávat napříč sporty. Skvělé je to v tom, že poznáte spoustu nových kamarádů.

I přes rozmanité možnosti se však v dnešní době u mládeže projevuje klasický konflikt počítač versus sport.
Je to velký problém, ale nejen podle obrovského množství dětí na této olympiádě je vidět, že sport určité místo ve společnosti zaujímá. Je potřeba vymyslet koncepci, jak děti ke sportu přitáhnout ještě víc. Na druhou stranu si myslím, že nemusí svou sportovní aktivitu dělat vrcholově, ale stačí, aby vůbec něco dělaly.

Přejděme nyní k vašemu závodění. Zhruba za rok se koná olympiáda v Riu de Janeiru. Směřují už teď vaše myšlenky k nominaci na tyto hry?
Nominace v podstatě už probíhá. Letos na podzim bude šance při závodu mistrovství světa, kde bych se chtěl pokusit o výsledek, který mi zajistí účast na olympiádě. Kdyby to nevyšlo, bude ještě příští rok na jaře evropský závod, ze kterého se lze také kvalifikovat. Musím ale podotknout, že dostat se do Ria bude mnohem těžší než do Londýna.

Z jakého důvodu?
Olympijský výbor určil přesný počet závodníků pro jednotlivé kontinenty. Pro Evropu, která je v jachtingu velice silná, bude omezený počet míst, takže na to doplatíme i my. Místa se rozdělí mezi kontinenty jako je Afrika, kde úroveň není až tak vysoká. Vedení se v rámci rozvoje jachtingu ubírá tímto směrem.

Jakým způsobem probíhá vaše klasická sezona?
Sezona nám začíná hodně brzo, někdy v únoru. Abych byl schopný se zapojit už do prvních závodů, musím trénovat celou zimu na moři. Bývám v destinacích, kde jsou podmínky pro jachting příznivé. Jezdím za větrem například do Španělska. Zkoušíme prkna, plachty, abychom byli co nejrychlejší. Závěr sezony přichází s koncem léta.

Platí i v letošním roce, že se ve windsurfingu na profesionální úrovni apeluje na striktní dodržování závodní výbavy, která musí být pro všechny stejná?
Ano, všichni závodníci mají stejný plovák, stejnou plachtu, prostě stejnou kompletní výbavu. O všechno se stará jeden výrobce. Sice je více zachováno fair play, ale výrobce má monopol a může si diktovat jakoukoli cenu, což je v důsledku velká nevýhoda. Věci pro závodění jsou sice stejné, ale ne naprosto. Mezi produkty se dají najít různé výchylky, takže je třeba nakoupit materiálu více, a pak z něj vybírat.

Když už jste naznačil náročnost windsurfingu na finance, obejde se bez sponzorů?
Bohužel, neobejde. Tento sport je u nás na takové úrovni, že sponzoři se vlastně generují z kamarádů. Ale když s tímto sportem začínáte, je relativně dost klubů u českých jezer a rybníků, které vám za určitý klubový příspěvek poskytnou výbavu. Když poté zjistíte, že vás jachting chytne, je dobré investovat víc. Musím ale říci, že na tuzemské úrovni se dá jachting dělat poměrně levně.

Dá se tedy windsurfingem uživit?
Pracovat se moc nedá, protože téměř všechen čas trávím tréninkem. Když se daří, tak se dá v celkovém součtu dostat na nulu. Jsem součástí reprezentace v jachtingu, takže menší finanční prostředky mám i odtud.

Přemýšlel jste už, co bude, až Karel Lavický nebude aktivně závodit?
Rád bych windsurfing nejen v jižních Čechách oživil a nastartoval. Je to sport náročný na finance i čas, takže nevím, do jaké míry se mi to povede. Ale určitě bych se rád u mladých závodníků angažoval.  

Autor:


Další z rubriky

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...Najdete na iDNES.cz