Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karelinova prohra šokovala Rusko

28 2000
M o s k v a - Za "osudovou" označuje dnes ruský tisk prohru domácí legendy zápasu v řeckořímském stylu, třiatřicetiletého Alexandra Karelina, který ve středu při olympijských hrách v Sydney odešel poprvé po třinácti letech poražen. Novináři vytýkají trojnásobnému olympijskému šampiónovi a dvanáctinásobnému evropskému vítězi, že se dal na politiku a připravil tak Rusko o "národní hrdost", kterou ztělesňoval. "Ztratili jsme víc, než zlatou medaili. Karelin byl víc než idol, byl součástí našeho života," napsal list Moskovskij komsomolec.

Zároveň upozornil, že "účast v politických hrách, které přetáhly velikého sportovce, k ničemu dobrému nevedla. Karelin prohrál a celé Rusko prohrálo s nim," uvedl deník. Karelin vstoupil loni do ruské strany Meziregionální hnutí Jednota (Medvěd), která podporuje prezidenta Vladimira Putina. Stal se poslancem dolní komory parlamentu (Státní dumy) a působí v hodnosti plukovníka v daňové policii. Právě tyto aktivity a také podnikatelská činnost v Novosibirsku mu podle ruských komentátorů zabránily náležitě se věnovat přípravě k olympijskému zápasu.

Deník Kommersant v článku "Řeckořímská ruina" napsal, že "daně, byznys a politika zničily dobrého borce". "V jeho životě se objevilo příliš mnoho vedlejších záležitostí," uvedl list. "Poslanec Státní dumy prohrál," napsal další deník Segodňa. Připomněl, že Karelin byl největší nadějí ruského olympijského mužstva, které si při letošní olympiádě nevede zrovna nejlíp.

Deník Moskovskije vědomosti pak usoudil, že organizátoři olympiády "dělají všechno proto, aby ruská sborná prohrála". Podle Karelinova trenéra Viktora Kuzněcova za všechno mohou rozhodčí, kteří prý chtěli Karelina shodit za každou cenu. Sám Karelin porážku prožívá těžce. Stříbrnou medaili prý doslova strhl z krku a odmítl mluvit dokonce s ruskými novináři. Nechal se prý slyšet, že se na půl roku zcela ztratí z
veřejnosti.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...Najdete na iDNES.cz