Den hrůzy. Pak mazec! Kdyby tu byli naši, nepřežili by, říká Erbanová

BRONZ. Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová vybojovala na olympijské dráze na 500 metrů bronzovou medaili. Zvítězila Japonka Kodairová před domácí I Sang-hwa. (18. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

18 2018
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - Pouhá setina vteřiny chyběla rychlobruslařce Karolíně Erbanové ke stříbru. Přesto byla po olympijském závodě na 500 metrů štěstím bez sebe. A jen pomaloučku jí docházelo, co v neděli večer na oválu v Kangnungu dokázala.

Do těch necelých 38 vteřin vrhla veškerou sílu a touhu nahromaděnou za roky ledové dřiny. Za bouření šesti tisíc diváků ve vyprodané aréně zajela pětadvacetiletá slečna z Vrchlabí životní závod.

Startovala ve třetí dvojici od konce, zaostala v ní za favoritkou Kodairaovou z Japonska, ale tušila, že tentokrát by na tu malou kulatou kovovou potvůrku mohla dosáhnout.

„Věřila jsem, že zůstanu mezi třemi nejlepšími,“ prohlásila Erbanová v místnosti napěchované novináři z Evropy, Asie i Ameriky.

Fotogalerie

V pondělí vám předají olympijskou medaili. Co vy na to?
Je to mazec! Nádhera. Směřovala jsem k ní hrozně dlouho. Ještě mi to nedochází.

Co bylo větší mučení? Příprava na start, nebo čekání, jak dojedou poslední soupeřky?
Celý den byl hrozný. Jela jsem v půl desáté večer, přitom Světové poháry začínají ve dvě odpoledne nejpozději. Takže jsem šla v jednu na trénink, pak jsem spala, jedla, odešla do pokoje, koukala na hokej a zase jedla. Neděle byla dlouhá jako týden. Před startem jsem ale byla překvapivě klidná. A po té jízdě jsem opravdu... Já věděla, že je to kvalitní čas a mohlo by to dopadnout.

Nemrzelo vás, že vás vzápětí Korejka I Sang-hwa odsunula na třetí místo o pouhou setinu vteřiny?
Nejdřív jsem si toho vůbec nevšimla. Až po poslední jízdě jsem si uvědomila, jak blízko jsem jí byla. Pro mě je cenné, že jsem nebyla třetí o parník. V závodě jsem se dotáhla na špičku, z čehož mám radost.

Ani čtyři desetiny ztráty na Kodairaovou nejsou nějak propastné, že?
Nejsou. Poprvé v životě jsem rozběhla první stovku za 10,3 vteřiny, což se mi nikdy nepodařilo. Byl to plán. Věděla jsem, že musím jet jako nikdy v životě. Držela jsem se Kodairy po startu, projela jsem velmi dobře malou zatáčku, protože ta může závod pokazit, nebo člověka vykopnout ke skvělému závodu. Nao mi v konci ujížděla, ale nakonec to dopadlo.

Skvělý bronz! Rychlobruslařka Erbanová dojela třetí na pětistovce

Vadilo vám, že vás nalosovali právě k ní, jasné superfavoritce?
Nejdřív jsem se zhrozila: „No jasně, dostala jsem Černého Petra!“ Ale pak jsem to řešila jinak. Hlavně jsem byla ráda, že nepojedu v poslední dvojici. Věděla jsem, že holky budou vynervované. Tím spíš, že tady jsou mezi rozjížďkami dvě minuty. Na Světovém poháru nás hážou na trať jednu dvojici za druhou.

Měla jste v hale někoho z příbuzných?
Neměla. Naši by to vůbec nepřežili. Sedí doma. Doufám, že ještě sedí, protože máma... To si vůbec nedokážu představit. Nejradši bych je teď všechny viděla. Strašně moc na ně myslím. Zavolám jim, jakmile budu mít chvíli.

Po skončení závodu jste jela po oválu v předklonu. Nevěřila jste, že je ta chvíle skutečná?
Nevěděla jsem, co se děje. Nemohla jsem ani stát.

Co jste si po závodě řekli s trenérem české reprezentace Petrem Novákem, s nímž jste se po olympiádě v Soči nerozešla v dobrém?
On říkal: „Tady jsem ti přivezl vlajku.“ Já byla ráda. Svoji jsem neměla. Naštěstí on byl připravený od Martiny Sáblíkové.

Káply do vlajky nějaké slzy?
Obrečela jsem to. Neuvěřitelný moment. Běžel mi hlavou příběh posledních let. Všechno jsem měla před očima. Lidi, co se mnou šli tu dlouhou cestu, která byla hrozně trnitá.

10. den ZOH

Podrobné zpravodajství

A co vám povídal osobní kouč Dennis van der Gun?
Prožil se mnou neuvěřitelné věci. Líbí se mi, jak sport boří bariéry. Na olympiádě země soutěží, která bude mít více medailí. Můj příběh je osobní. Dennis mi neskutečně přeje. Já se v nizozemském týmu cítím jako doma. Oni nosí oranžovou, já ne, ale trošku oranžová jsem.

Co vám může medaile přinést?
Vůbec nevím. Asi nějaký zlom! Snad k dobrému.

Mohla by vám pomoct ekonomicky, ne?
Asi jo. Ale na to teď vůbec nemyslím.

Jak se těšíte na zvýšenou popularitu?
No, já ji úplně nevyhledávám. Jsem vděčná za lidi, kteří mi fandí a kteří sledují mou cestu. Snažím se hlídat si svoje sociální sítě. Ale jinak si držím odstup.

Těšíte se po letech o samotě v Nizozemsku na euforické přivítání v Česku?
Zatím mě nenapadlo, co mě čeká doma. Teprve se dozvím, co se vlastně bude dít. Asi bude strašná kalba ve Vrchlabí, vždyť Eva Samková má taky bronz. Chodily jsme spolu do školy od čtvrté třídy. Navíc je od nás taky Michal Krčmář. Teď se těším, že zajdu na pivo do Českého domu. Mám žízeň, že ani nemůžu mluvit. A Dennise beru s sebou.

Autor:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Usměj se, Bety. Patnáctiletá dívka bude bruslit na hrách v Soči

Česká krasobruslařka Elizaveta Ukolová skončila v krátkém programu na...

Je jí teprve patnáct let. V Soči 2014 bude nejmladší českou olympioničkou. Jmenuje se Jelizaveta...

Fantazie, Martina má zlato! Ve sportbaru to žilo jako v Babylonu

Sáblíková je žďárská rodačka a sportovkyně, které v tomto městě na řece Sázavě...

Hosté ve žďárském baru se skutečně v některých chvílích přeli. "Dej tam hokej!‘ chtěli někteří...

Sáblíková by mohla trénovat na oválu v rodném Novém Městě na Moravě

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková (vlevo) skončila v závodě na 3 000...

U Nového Města na Moravě, na parcelách vedle Vysočina arény, by mohla vzniknout rychlobruslařská...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIORNÍ L4 SUPPORT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 65 000 KčNajdete na iDNES.cz