Beroušková po životním sprinterském dni: Koukala jsem s otevřenou pusou

Česká běžkyně Kateřina Beroušková v kvalifikačním sprintu v olympijském středisku Alpensia. (13. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2018
Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) - Trenér a přítel v jedné osobě - Vladislav Razým mladší - jí před odletem do Koreje řekl: Tamní trať ti bude sedět, jen to musíš zkoušet. „Tak jsem se tím řídila,“ smála se běžkyně na lyžích Kateřina Beroušková poté, co poprvé v kariéře postoupila mezi třicítku nejlepších ve sprintu - a zrovna na olympiádě. I přes následné vypadnutí ve čtvrtfinále prožila na hrách životní den.

Šestkrát jste ve své kariéře nepřešla mezi ženskou elitou ve sprintu z kvalifikace. Povedlo se vám to až nyní, na olympiádě. Tak jaké bylo vaše první sprinterské čtvrtfinále?
Těžké, náročné. Ještě v prvním kopci jsem si říkala, že těm holkám jakž takž stačím, ale v tom druhém už zapnuly nějaký jiný rychlostní stupeň. A ten, musím říct, jsem teda fakt neměla. (smích)

Až o tolik byly ostatní lyžařky lepší?
Ono je to částečně o zkušenostech. Poprvé v kariéře jsem postoupila ve sprintu z kvalifikace, doteď jsem snad nebyla ani do 40. místa. Proto doufám, že výkonnost půjde nahoru jednak díky těmto nasbíraným zkušenostem a také samozřejmě díky tréninku.

Fotogalerie

Na startu jste ale nevypadala příliš vyjukaně.
Ale i tak to pro mě bylo všechno nové. Koukala jsem kolem sebe s otevřenýma očima a otevřenou pusou. Fakt jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet.

Je to na vás vidět, celá záříte.
Jsem opravdu maximálně spokojená. Vždyť já nejsem žádná sprinterka a do sprintu jsem ani nenastupovala s žádnými ambicemi. Jen jsem si říkala, že mi tady ten profil trati může sedět, ale že by se mi jelo až tak dobře a že bych v kvalifikaci dokázala držet krok s těmi nejlepšími? To pro mě bylo velké překvapení.

Tyhle náročnější tratě se dvěma kopci vám sedí víc?
Já hlavně nemám ráda náročné sjezdy, což tady naštěstí není. Je to spíš o té práci nahoru, což mi vyhovuje.

Před olympiádou jste vyřkla smělý plán - splněním snu by pro vás bylo umístění mezi elitní dvacítkou. V sprintu to ještě o kousek nevyšlo.
Nevyšlo, ale pořád mám ještě minimálně dvě příležitosti v individuálních závodech tu dvacítku pokořit. Pojedeme ještě desítku skejtem a na závěr třicítku klasicky. Kromě toho taky štafetu a sprinty dvojic. Tak snad se to povede.

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Vrabcová jen těsně za branami Top 10. V Lahti vyhrála Björgenová

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v závodu na deset kilometrů...

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová také po olympijských hrách útočí na umístění ve světové Top...

Vasův běh opět režírovali Norové. Titul slaví Dahl, pátý doběhl Řezáč

DALŠÍ ČECH. Běžec na lyžích Stanislav Řezáč (vpředu) skončil na Jizerské

Norští lyžaři druhý rok v řadě "vyloupili" švédský národní klenot, legendární Vasův běh. John...

Najdete na iDNES.cz