Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beroušková po životním sprinterském dni: Koukala jsem s otevřenou pusou

Česká běžkyně Kateřina Beroušková v kvalifikačním sprintu v olympijském středisku Alpensia. (13. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2018
Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) - Trenér a přítel v jedné osobě - Vladislav Razým mladší - jí před odletem do Koreje řekl: Tamní trať ti bude sedět, jen to musíš zkoušet. „Tak jsem se tím řídila,“ smála se běžkyně na lyžích Kateřina Beroušková poté, co poprvé v kariéře postoupila mezi třicítku nejlepších ve sprintu - a zrovna na olympiádě. I přes následné vypadnutí ve čtvrtfinále prožila na hrách životní den.

Šestkrát jste ve své kariéře nepřešla mezi ženskou elitou ve sprintu z kvalifikace. Povedlo se vám to až nyní, na olympiádě. Tak jaké bylo vaše první sprinterské čtvrtfinále?
Těžké, náročné. Ještě v prvním kopci jsem si říkala, že těm holkám jakž takž stačím, ale v tom druhém už zapnuly nějaký jiný rychlostní stupeň. A ten, musím říct, jsem teda fakt neměla. (smích)

Až o tolik byly ostatní lyžařky lepší?
Ono je to částečně o zkušenostech. Poprvé v kariéře jsem postoupila ve sprintu z kvalifikace, doteď jsem snad nebyla ani do 40. místa. Proto doufám, že výkonnost půjde nahoru jednak díky těmto nasbíraným zkušenostem a také samozřejmě díky tréninku.

Fotogalerie

Na startu jste ale nevypadala příliš vyjukaně.
Ale i tak to pro mě bylo všechno nové. Koukala jsem kolem sebe s otevřenýma očima a otevřenou pusou. Fakt jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet.

Je to na vás vidět, celá záříte.
Jsem opravdu maximálně spokojená. Vždyť já nejsem žádná sprinterka a do sprintu jsem ani nenastupovala s žádnými ambicemi. Jen jsem si říkala, že mi tady ten profil trati může sedět, ale že by se mi jelo až tak dobře a že bych v kvalifikaci dokázala držet krok s těmi nejlepšími? To pro mě bylo velké překvapení.

Tyhle náročnější tratě se dvěma kopci vám sedí víc?
Já hlavně nemám ráda náročné sjezdy, což tady naštěstí není. Je to spíš o té práci nahoru, což mi vyhovuje.

Před olympiádou jste vyřkla smělý plán - splněním snu by pro vás bylo umístění mezi elitní dvacítkou. V sprintu to ještě o kousek nevyšlo.
Nevyšlo, ale pořád mám ještě minimálně dvě příležitosti v individuálních závodech tu dvacítku pokořit. Pojedeme ještě desítku skejtem a na závěr třicítku klasicky. Kromě toho taky štafetu a sprinty dvojic. Tak snad se to povede.Další z rubriky

Vasův běh opět režírovali Norové. Titul slaví Dahl, pátý doběhl Řezáč

DALŠÍ ČECH. Běžec na lyžích Stanislav Řezáč (vpředu) skončil na Jizerské

Norští lyžaři druhý rok v řadě "vyloupili" švédský národní klenot, legendární Vasův běh. John...

Vrabcová jen těsně za branami Top 10. V Lahti vyhrála Björgenová

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v závodu na deset kilometrů...

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová také po olympijských hrách útočí na umístění ve světové Top...Najdete na iDNES.cz