Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestu do Ria mi hradil MOV, bránila se ministryně Valachová v OH studiu

17 2016
Dlouho se o vyšších dotacích do sportu mluvilo, dlouho se ale nic nedělo. Až nová ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová je prosadila. Příští rok by se mezi sportovní oddíly mělo rozdělit až šest miliard korun. „Je to malý zázrak,“ říká sama. Ve středu byla hostem Olympijského studia iDNES.cz.

V dějišti olympijských her strávila týden a její nejsilnější zážitek je jasný - zlatý triumf judisty Lukáše Krpálka.

„Byla jsem při jeho finálovém zápase a musím říct, že Lukáš byl úžasný. Získal si i brazilské diváky, kteří byli na jeho straně. Jeho vítězství jsem si užila, navíc to bylo poprvé, co se v Riu hrála česká hymna, kterou jsem si s chutí zazpívala. Doufám, že naše hymna nezněla v Riu naposledy, věřím především atletům,“ pravila Valachová ve studiu a vyzdvihla zřízení českého domu v Riu.

„Jsem ráda, že naši sportovci mají možnost slavit v něm své úspěchy s fanoušky, není to žádná papalášská záležitost.“

Ministryní školství se Kateřina Valachová stala loni v červnu, kdy nahradila svého předchůdce Marcela Chládka, kterého odvolal prezident kvůli údajné šikaně svých podřízených.

Reportáž do Olympijského studia přímo z centra dění v Riu:

Jak se Valachová staví k otázce vytvoření ministerstva sportu?

„Aby se agenda sportu dělala poctivě, tak skutečně potřebuje velkou pozornost ministra, je třeba spravedlivě rozdělit pozornost mezi mateřské, základní, střední a vysoké školy, vědecké instituce a sport. Něco na tom bude, sport potřebuje víc prostoru a práce. Na druhé straně vznik nového ministerstva mohou občané chápat, že to bude stát další peníze a rozmnoží se úředníci. Jsem realista, ale rozhodně chci v rámci zákona o sportu prosadit, aby sekce sportu byla obsazena odborníky. Mám na mysli něco jako je role Kateřiny Neumannové na ministerstvu obrany. Rozhodně chceme, aby útvar, který se zabývá podporou sportu, měl víc kompetencí než obvyklý náměstek ministra,“ konstatovala devětatřicetiletá právnička.

Ministryně Kateřina Valachová je hostem olympijského studia iDNES.cz (17. srpna...
Ministryně Kateřina Valachová je hostem olympijského studia iDNES.cz (17. srpna...

Dotaz, na co vlastně sport potřebuje dotace, ji z rovnováhy nevyvedl. „Sport nemůžeme vnímat jen jako medaile a olympiády. Je to životní styl. Hodně lidí se právě se sportem často potkává, je to i o tom, že člověk se prostřednictvím sportu odmalička učí týmové práci a smyslu pro fair play. Sport je součást života jako třeba kultura,“ má jasno.

Zmíněných šest miliard korun, které by se v příštím roce měly rozdělit mezi sportovní oddíly, označila ze velký krok dopředu.

„Jsem ráda, že se to podařilo podpořit. Jedna miliarda půjde směrem k mládeži, z toho 800 milionů k oddílům. Spousta lidí v nich pracuje dobrovolně, po zaměstnání, a to nemůže vydržet věčně. Zbývajících 200 milionů je na reprezentační juniory a kategorii do 23 let. Sportující mládež tuto podporu určitě ocení,“ věří.

V klidu ji nenechává ani skutečnost, že rodiče musí do sportu dětí investovat nemalé prostředky.

„Musíme udělat nějakou změnu, dvacet procent dětí nemá prostředky na sport. Jde o to, aby děti na základních školách měly ke sportu bezplatný přístup. Také proto budeme pokračovat v podpoře sportu dětí v družinách, dosud se tento program týkal 7500 dětí, my ten počet chceme zdvojnásobit. Aby si děti v družinách nejen psaly školní úkoly, ale aby měly i jiné aktivity.“

Ministryně se nevyhnula ani dotazu, jak dlouho byla v Riu za peníze daňových poplatníků. „Mohu je uklidnit. Byla jsem tam týden, nicméně jako ministryni sportu mi cestu a pobyt hradil Mezinárodní olympijský výbor. Pravda, pokud jsem večer strávila v českém domě, dostala jsem večeři, ale to mi snad občané dopřejí,“ reagovala.

Olympiáda na sociálních sítích:

Frekventované jsou také otazníky nad označením českých reprezentantů - kdy se na jejich dresech objeví nápis Česko nebo Czechia?

„Víte, mně nápis Czech Republic vůbec nevadí. Nemám s tím žádný problém,“ usmála se Kateřina Valachová a předpověděla i konečný počet českých medailí z Rio de Janeira. „Před olympijskými hrami jsem se na to dívala realisticky, čekala jsem šest medailí. Teď jich máme sedm a ve hře jsou ještě především atleti. Takže doufám, že to bude lepší, nejméně deset.

Kateřina Valachová

Absolvovala doktorský studijní program na Masarykově univerzitě v Brně se zaměřením na ústavní právo, teorii práva a správní právo. Působila jako právnička Magistrátu města Brna.

Od roku 2002 do 2012 pracovala v Kanceláři veřejného ochránce práv.

Mezi lety 2013 a 2014 zastávala pozici ředitelky legislativního odboru v Senátu Parlamentu ČR. Poté se stala náměstkyní ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a zároveň místopředsedkyní Legislativní rady vlády, kde působí doposud.

Přednášela na Katedře správní vědy a správního práva Masarykovy univerzity Brno.

Celý záznam Olympijského studia:

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz