Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každé povyražení je pro olympioniky vítané

8 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Přestože si běžci na lyžích nemohou podmínky v Soldier Hollow vynachválit, přece jen po dlouhém soustřeďování rádi vyměnili vysokohorský vzduch za ruch olympijské vesnice. Do Salt Lake City se přestěhovali ve středu a ukončili dlouhé chvíle samoty. V Soldier Hollow byl jeden den jako druhý. "Přijdete z tréninku, najíte se, popovídáte si s klukama... Jenomže po šestnácti dnech už si moc o čem povídat není," usmíval se Lukáš Bauer.

V olympijské vesnici narazili na nové lidi, na sportovce, jejichž pracovní nástroj netvoří jen lyže a hůlky. "Což je příjemná změna, člověk si s nimi dobře pokecá," podotkl Bauer.

Dočasný domov olympioniků rovněž skýtá mnohá povyražení, která jsou vysoko v horách zapovězena. "Dneska tu bude vystupovat Iglesias, každý večer má být nějaký koncert," pochvalovala si Helena Balatková, další z reprezentačního týmu běžců na lyžích.

Nebo mohou zajít do herny, zastřílet si po virtuálních příšerách, vyřádit se za počítačovým volantem.  "Moc mi to nejde," přiznávala drobná blondýnka. "Doma v Jablonci teda do heren nezabloudím." Na tomto místě prý tvoří nejčastěji klientelu sportovci z postsovětských republik. "I když, nás taky stejně počítají do zemí východního bloku, tak co," krčil rameny Bauer. 

Ve vesnici pomyslná olympijská myšlenka jen kypí a ve čtvrtek se zhmotnila do podoby pochodně s olympijským ohněm. Ulice byla hustě obsypána davy, které netrpělivě čekaly na nezapomenutelnou podívanou. Pak se objevila s dojetím běžící žena, v jedné ruce třímala plápolající symbol blížících se her a druhou mávala rozjařenému publiku. Ten div trval mžik. "A to je všechno?" ptala se Balatková, zatímco její cizokrajné okolí bouřilo.

Už samotný kolorit, který američtí pořadatelé olympijským hrám vytvářejí, jí trochu zaráží. Samé úsměvy a tisíckrát položená otázka 'hauárjů', na níž se nedá odvětit jinak než 'fájn' a poděkovat. "Copak jsou tady všichni opravdu pořád v pohodě?" divila se s odevzdaným úsměvem. Průměrný Středoevropan, pravidelně odhánějící obláčky chmur, občas nemůže uvěřit.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz