Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Každý z mistrů světa si přeje jiné počasí

10 2006
San Sicario, Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - "Má sněžit," slyšel Roman Dostál. "Jen to ne," děsí se Kateřina Neumannová. "Ale hlavně ať moc nemrzne," přeje si on. "Klidně ať ještě přituhne," doufá naopak ona. Tužby dvou českých mistrů světa jsou před jejich víkendovými závody zcela odlišné.

Běžkyně Neumannová vyhlíží mráz a modrou oblohu. "Čím větší zima, tím líp. Za tepla tu vznikají dost rozdílné podmínky pro mazání na stadionu a ve stínu."

Její kouč Stanislav Frühauf se případné chumelenice obává jako čert kříže. "Chci regulérní závody! Aby se tu lidi prodali, a ne aby byli v novém sněhu závislí na vnějších vlivech, kvalitě lyží, voskování."

Biatlonista Dostál naopak proslul coby specialista na extrémní podmínky. Ve vánici se loni probil k titulu mistra světa na 20 km. Ve vánici dosáhl i svého nejlepšího umístění v této sezoně: 7. místa v Osrblie.

A v mlze, která zahalila italskou Anterselvu, prostřílel před pěti lety českou štafetu z osmého na první místo. "Už se to na mě lepí, že jsem extremista," uznává.

Jen velký mráz ho ničí. "Jsem totiž zimomřivý. Při střelbě se pak nedokážu uvolnit."

Zatím v olympijském kraji platí: jasno, slunečno, teplota -2 až +3 stupně. "Snad to aspoň tak zůstane," říká Neumannová. Dostál pohodí hlavou: "Nesmí mi vadit nic."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze