Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde budou bydlet čeští olympionici? Také v bytech za 100 milionů

Olympijská vesnice ve Vancouveru v březnu 2009. | foto: Tomáš Macek, MF DNES

20 2009
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Tady může v únoru 2010 bydlet Crosby, támhle Eliáš a naproti třeba Ovečkin. Zatím jsou tu bagry, buldozery, díry, louže. Jedním slovem: Nevlídno. Už dnes si však můžete vzorové byty ve vancouverské Olympijské vesnici prohlédnout - a koupit!

Ceny stoupají v přepočtu od 8 milionů korun za jednopokojový byt až ke 100 milionům za lusuxní 3+1 s vybavením. Stačí složit 10procentní zálohu, uvázat se k hypotéce a certifikát je váš. Až za rok odletí olympionici, můžete se nastěhovat.

"Tady se platí za Prime place, lukrativní místo," povídá Luboš Petřík, český olympijský ataše. "V první fázi je 90 procent bytů prodáno," hrdě mi oznamuje Ywonne Dawsonová, zástupce developera.

V takovém luxusu údajně olympionici na hrách ještě nikdy nebydleli. "Jen kuchyně dobudujeme až po jejich odjezdu. A na zemi budou mít koberce, která pak nahradíme plovoucími podlahami," říká Dawsonová.

Romantický výhled z prosklenné čelní stěny směřuje přes zátoku False Creek, plnou jachet, na arenu BC Place, kde olympiáda začne.

Obývací pokoj pro olympioniky ve Vancouveru

"Přímo v srdci velkého města roste vesnice," hlásá slogan. Vizualizace vybízí k procházce po pobřeží.

Celé sídliště se 16 obytnými budovami aspiruje na certifikát Leed Gold, jenž v Severní Americe znamená pro obytné komplexy totéž co michelinské hvězdy pro restaurace po celém světě. Během her tu ubytují 2800 sportovců a členů doprovodu - a po hrách 16 tisíc novousedlíků.

"Jen nevím, jak to stihnou dodělat," kriticky hledí Petřík, profesí stavař, na současné kostry budov.

Zatímco drtivá většina vancouverských olympijských sportovišť už stojí, výstavba vesnice uvázla začátkem roku na mrtvém bodě.

Ložnice pro olympioniky ve Vancouveru

Bylo to původně nádherně vymyšleno. Developerská společnost Millenium ji postaví, newyorská firma Fortress zaplatí, načež na prodeji bytů všichni vydělají, včetně města, na jehož konto přibude 193 milionů dolarů za poskytnutí pozemků. Jenže po "útoku" hospodářské krize firma Fortress zastavila financování. Prý její finance nebyly efektivně využívány...

Město se tedy v únoru rozhodlo projekt odkoupit. "Vláda Britské Kolumbie kvůli tomu ze dne na den schválila nový zákon," říká Petřík. "Společnost Fortress dostala město do svěráku," prohlásila Maureen Baderová, ředitelka Federace daňových poplatníků v Britské Kolumbii. A agilní poplatníci protestovali, jak jinak.

V listopadu má být vše hotovo. Za 1,1 miliardy dolarů. Snad...

Jaký to nepoměr k první olympijské "vesnici" v Paříži 1924. Tehdy ji tvořily mobilní buňky okolo stadionu de Colombes.

Autor:


Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze