Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Kdo bude jednička? Haška to netrápí

8 2006
Ottawa, Turín - Dominik Hašek, nebo Tomáš Vokoun? Hokejoví fanoušci řeší rébus, kdo bude brankářskou jedničkou národního hokejového týmu na olympijském turnaji v Turíně. Samotného hrdinu z olympiády v Naganu však tato otázka netrápí. "Trenéři rozhodnou, kdo je pro mužstvo v daný okamžik ten pravý," uvedl Hašek.

Šance pro oba?

Z dosavadních výroků trenéra Hadamczika se dá pouze vytušit, že oba brankáři dostanou v Turíně šanci.

Na nejistotu ohledně případného startu v jednotlivých zápasech je jednačtyřicetiletý
Hašek zvyklý. Podle svých slov je připraven na jakýkoliv scénář.

"Například v Ottawě se většinou dozvím, zda budu chytat, až den před zápasem. Není však výjimkou, že nám to trenéři řeknou až na rozbruslení v den zápasu," upozornil odchovanec pardubického hokeje.

Šestinásobný vítěz Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL se v této sezoně vrátil mezi tři tyčky po téměř dvouleté přestávce a opět září v kanadsko-americké soutěži.

Velká očekávání

Je tak prakticky ve stejné situaci jako před osmi lety v Naganu. Díky tehdejšímu vítězství a sérii zlatých medailí na mistrovství světa patří český tým k horkým favoritům turínského turnaje. A Hašek si je toho plně vědom.

 "Očekávání jsou velmi, velmi vysoká. Jsme na tom stejně jako Kanada. Stejně velký bude i tlak na všechny hráče," uvedl strážce branky Ottawy v nedávném zámořském rozhovoru. Šanci na zlato má podle něj šest, sedm mužstev. "A my jsme jedním z nich. Samozřejmě, že chceme porazit každého. Nejedeme tam jen hrát hokej, ale pokusit se vyhrát," řekl Hašek jasně.

Start v Turíně bude jeho čtvrtou olympijskou zkušeností. Poprvé se představil pod pěti kruhy už v roce 1988 v Calgary, kde byl u šestého místa, před čtyřmi lety v Salt Lake City tým obsadil 5. až 8. místo. "Lépe se vzpomíná na ty úspěšné starty, tedy především na Nagano," uvedl Hašek.

Před odletem do Itálie se ale historií nechtěl zabývat. "Myslím si, že právě nyní není vůbec příhodná doba na nějaké vzpomínky. Za pár dní nás čeká nesmírně těžký turnaj a člověk nemůže myslet na něco jiného," zdůraznil slavný brankář. Přesto
se však snaží z minulosti poučit. "Oživit si to, co se udělalo dobře a co naopak ne. A využít to k tomu, aby se uspělo," vysvětlil.

Větší led? Není problém

Český brankář se bude muset stejně jako většina hráčů rychle přeorientovat na hru na širším kluzišti. Prý to ale nebude problém, i když soutěžní zápas za těchto podmínek naposledy absolvoval v Salt Lake City.

Poté se představil jen v několika exhibicích. "Velké kluziště by pro mne neměl být problém. Znám ho z minulosti. Navíc jsem přesvědčen, že je to především změna pro
hráče v poli," uvedl Hašek.

Stejně jako další zástupci NHL je ale zvědavý, zda rozhodčí na olympiádě budou stejně přísní jako v totmo ročníku zámořské soutěže. "V uvozovkách řečeno, nová pravidla jsou výhodná pro šikovné a rychlé hráče, kterých bude v každém mužstvu dost," řekl.

Díky nahuštěnému programu však bude podle Haška důležitá i fyzická připravenost a souhra. "Rychlost se před rozhodujícími zápasy může ztratit, pokud si všichni hráči vzájemně nevyhoví," varoval.

S přilbou z Ottawy

Jedním z brankářských specifik nadcházející olympiády bude skutečnost, že gólmani budou moci nastupovat s výzbrojí a výstrojí podle pravidel Mezinárodní hokejové federace.

Jejich rozměry tedy budou větší, než jaké mají v probíhající sezoně povoleny v NHL. Hašek toho chce využít.

"Starou výzbroj, ve které jsem loni trénoval, mám schovanou a plánuji ji vyzkoušet na jednom, dvou trénincích," uvedl.

Na rozdíl od Salt Lake City nenastoupí podle svých slov v přilbě s motivy České republiky, ale bude používat svoji klasickou, ottawskou. "Letos plánuji, že si nechám tu svoji. Jsem na ni zvyklý a nechci ji měnit," dodal Hašek.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze