Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Kdo má nejrychlejší brusle?

8 2006
Praha - Je to pěkná směsice, tahle olympijská výprava. Hokejové hvězdy z NHL, některé v přepočtu na české koruny skoro miliardáři. Jejich rozpočty převyšují řadu rozvinutých tuzemských firem. Na olympiádu se jedou pobavit, usilovat o metu, kterou nezaplatí žádnými penězi.

"Těším se. Že se olympiáda blíží, to je tady v Kanadě cítit na každém kroku. Mluvíme o tom s kluky v kabině, ale především se o tom pořád někdo baví v televizi. Aby ne, vždyť jen od nás z Ottawy pojede reprezentovat osm hráčů!" říká natěšeně Dominik Hašek.

Pak jsou tu výborní lyžaři, relativně zajištění lidé, kteří se mohou sportem živit. Úspěch na hrách jim může zprostředkovaně na pár let hodně zpříjemnit živobytí. O tom by vám nejlépe povyprávěl Aleš Valenta. Podle odhadů marketinkových expertů vydělal za čtyři roky od zlatého skoku v Salt Lake City okolo 12 milionů korun.

A pak sáňkaři nebo rychlobruslaři, většinou studenti, co bydlí s rodiči. Ti si jedou do Itálie užít neopakovatelné atmosféry, ale hlavně načerpat zkušenosti pro rozvoj svého odvětví, zviditelnit ho.

"Olympiáda je mediálně někde jinde než cokoliv jiného," tvrdí rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná, která cestuje na druhé hry. Až v případě výrazného výsledku si může i něco přivydělat.

Superstar, policista i studentka

Hokejisté berou miliony ze smluv v klubech NHL. Lyžaře živí většinou stát prostřednictvím sportovních center ministerstva vnitra, obrany nebo školství.

Nemusí pracovat a Neumannová, Janda nebo Bauer přivábí ještě zájem dalších osobních sponzorů. Snowboardista Černík umí, a proto žije z komerčních aktivit prkýnkářských firem. Ostatní se už musí pořádně otáčet.

Bobisty sice podporuje Dukla, ale potřebují přes léto zaměstnání, aby uživili rodiny. Pomáhají jako trenéři ve fitnesscentrech, jeden je policista, další ředitel školy. "Jenže mi to skomírá, celou zimu jsem pryč," krčí rameny pilot bobu Ivo Danilevič nad provozem vlastní rodinné obchodní firmy.

Přitom po sportovní stránce vydají přibližně stejně energie oba protipóly. Hokejový fakír Dominik Hašek ve všední den dopoledne trénuje hodinu a půl, večer má dvouhodinový zápas. Mezitím odpočívá doma.

Rychlobruslařka Novotná stráví stejný čas tréninkem na ledě, v posilovně nebo na kolečkových bruslích. Vedle toho musí dojet autobusem 35 km do školy a splnit tam studijní povinnosti.

Haška zná celý hokejový svět, všude je centrem pozornosti. Novotná chodí po chodbách tělovýchovné fakulty v Praze, aniž si jí většina spolužáků všimla. "Aby mě poznali na ulici? To bych musela přivézt z Turína medaili," směje se.

Živí ji rodiče, ale předjede milionáře

Hašek bere letos v přepočtu asi 40 milionů korun základ. "Nehrál jsem tři roky hokej, takže chápu, že mi Ottawa nechce dát víc peněz. Kdybych ale získal některé bonusy, bral bych výrazně víc. I dvakrát tolik, než činí můj základní plat. Kdyby vše vyšlo, stal by se ze mě dokonce jeden z nejlépe placených brankářů v NHL," řekl pro Lidové noviny.

Zámožný muž nadále investuje a za mořem obhospodařuje nadaci – v Buffalu dal kdysi na malé hokejisty ze sociálně slabších rodin milion dolarů.

Dost lidí mu předhazuje, že je škudlil. Ale třeba před výlukou NHL se zachoval nadmíru galantně. Původně nasmlouvaný základní plat osm milionů dolarů od klubu Detroit Red Wings na vlastní přání nechal snížit na šest milionů.

V průběhu sezony, během vleklých zdravotních problémů, vyřkl: "Dokud nebudu moci hrát, nechci být vyplácen." Za tu sezonu si proto vydělal jen tři miliony.

Novotná dostane příspěvek 12 000 Kč hrubého jako poloviční úvazek z ministerstva vnitra. Za to musí podle smlouvy odtrénovat 20 hodin týdně.  "Živí mě rodiče. Na brigádu už bych vážně neměla čas ani sílu," říká.

Na závodech vyhrála v této sezoně 250 eur za 9. místo na mistrovství Evropy, sponzory nemá.

Novotná bruslí také na ploše zimních stadionů. Stejně jako hokejisté. Na letním kempu v Calgary, který ji zaplatil klub a svaz, se tam potkávala s Petrem Průchou, Jágrovým parťákem z Rangers. V peněžence však měl každý jiný obnos...

Přitom "na 500 metrů bych porazila každého hokejistu, na sto procent", troufá si rychlobruslařka. "Měli by rychlejší první kolo, to by si to rozběhli, ale já bych je pak na delších nožích skluzem předjela."

DVA Z ČESKÉ VÝPRAVY: HOKEJISTA HAŠEK A RYCHLOBRUSLAŘKA NOVOTNÁ

SestriereNajdete na iDNES.czmobilní verze