Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Kdo roztleská Peking? Dívky se širokými úsměvy

Tiskové centrum v Pekingu. | foto: Reuters

15 2008
Čína bude při olympiádě světová. Chcete další důkaz? Zde je: dívky se širokými úsměvy, avšak uzounkými sukněmi. S klasickými střapatými pompony, ale taky s barevnými vějíři a nunčaky.

V duchu kombinace tradic amerického sportu a zábavy i čínské klasické kultury. Zkrátka, olympiáda v Pekingu bude mít své roztleskávačky.

Na basketbalu či plážovém volejbalu budou diváky bavit čínské tanečnice či studentky tance, jež se však učily od amerických profesionálek.

„Jsme nadšené jejich zaujetím a touhou učit se a vstřebávat všechny novinky. A navíc: každý den sem přicházejí s úsměvem a jsou velmi přátelské. Nemohly jsme si přát lepší studentky,“ líčily listu China Daily americké roztleskávačky Angela a Lindsay, jež tancem a akrobacií doprovázejí hráče amerického fotbalu z týmu New England Patriots.

V Ťing-tungu vzdáleném od Pekingu asi hodinu jízdy více než týden po čtyři hodiny denně „pérovaly“ své budoucí čínské kolegyně, jež začínaly s tréninkem už v 6.30 ráno.

Olympijský tým roztleskávaček vzejde ze 600 dobrovolnic, které byly vybrány v celostátní soutěži. Od zahraniční výpomoci se nejen učily akrobacii, ale také správný úsměv a vášeň v pohybu.

„Jsou hodně jako americké roztleskávačky. Používají pompony, dělají přemety,“ říkala dvacetiletá Corie Mae Callaluca, modrooká blondýnka, dle listu China Daily vzor roztleskávačky.

Číňané věří, že dívky tančící o pauzách zápasů potěší nejen zahraniční návštěvníky, ale i mladé domácí diváky, kteří milují zámořský basketbal, k němuž roztleskávačky patří.

„Učíme se od nich nové věci, což je skvělé. Ale také používáme hodně pohybů a rekvizit z čínských lidových tanců,“ říkala 22letá studentka univerzity Pchej Čchi-jü.

Americký hip hop. A k němu čínská opera. I takové bude olympijské fandění.Najdete na iDNES.czmobilní verze