Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Kdo z 88 českých olympioniků má šanci na zlato či medaili? A jak velkou?

Martina Sáblíková (vlevo) a Karolina Erbanová | foto: Vojtěch Vlk

22 2010
Navrženo, odhlasováno, schváleno. Výprava českých sportovců na XXI. zimní olympiádu do Vancouveru dostala oficiální punc. Bude jich 88. A možná ještě víc, nejméně 4 náhradníci živí velkou naději. "Jde o nejsilnější českou výpravu na zimní hry v historii. Proto je oprávněně i největší," říká Milan Jirásek a myslí na čtyři medaile.

Kolik medailí Češi přivezou?

Věra Čáslavská
sedminásobná vítězka letních her

Tři zlata, dvě stříbra. Jsem optimistka, bude to pro nás hodně úspěšná olympiáda. Všechna jména říkat nebudu, vy si je dosadíte sami. Rozhodně však věřím v úspěch Martiny Sáblíkové. Moc jí fandím, je to obrovsky silná osobnost.

Jiří Raška
vítěz skoků na lyžích v Grenoblu 1968

Sáblíková bude mít dvě zlata, když vydrží zdravá. Bauer jedno, buď na patnáctce, nebo na padesátce. Hokejisté nějakou medaili vybojují, nejlepší by byla samozřejmě ta samá jako z Nagana... To ostatní bude milý bonus. I když i Kraus a Záhrobská na placku mají.

Vladimír Růžička
zlatý hokejista v Naganu 1998

Pořád opakuju, že když se my hokejisti vrátíme bez medaile, bude to neúspěch. Jinak by dvě zlaté mohla udělat Sáblíková a aspoň jednu Bauer. Naději na bednu mají i sjezdaři Záhrobská s Krausem, ale u nich je to hodně otevřená záležitost.

Aleš Valenta
zlatý skokan akrobat v Salt Lake City 2002

Povídám vám: bude těch medailí sedm. Já jsem totiž věčný optimista a jako věčný optimista musím říkat sedm. Ale zlatá bude jedna, tam už zase takovým optimistou asi nejsem. Získá ji Martina Sáblíková, i proto, že má víc možností. Ačkoli já občas plácám i blbosti...

Kateřina Neumannová
zlatá v běhu na lyžích v Turíně 2006

Přivezou čtyři medaile. Dvě získá Martina Sáblíková a zbylé dvě zařídí lyžaři. Hokejisté? Moc bych jim tu medaili přála, opravdu moc, ale... No třeba budu příjemně překvapená.

Je skeptikem? Odhady jsou i odvážnější. Kdo přiveze zlato, může se těšit na 1,5 milionu korun od Českého olympijského výboru. A kdyby hokejový tým zopakoval Nagano, pobere 10 milionů. "Náš rozpočet na hry je celkem 36 milionů korun," řekl František Dvořák, šéf mise.

Včetně doprovodu zamíří do Kanady výprava čítající 182 osob. "Doprovod jsme přerozdělili, abychom vyhověli požadavkům silných sportů. Tentokrát ani běžci či sjezdaři nemohou žehrat, že mají málo lidí servisu," tvrdí Dvořák.

Lukáš Bauer už je v Kanadě, Martina Sáblíková vyrazí v neděli. Nejvíce sportovců tam odnese 4. února najatý Airbus 310. Kolik medailí přivezou, až se s ním 2. března vrátí? MF DNES jednotlivá odvětví sestavila do žebříčku podle nadějí na vítězství.

Rychlobruslení

Nominace (3 sportovci): Sáblíková, Erbanová (dlouhá dráha), Novotná (short track).

Šance: Sáblíková = sázka na zlato. Stačí pohled do statistik: Od prosince 2006 prohrála na trati 5 000 metrů jen jednou. Na 3 000 metrů vyhrála v této zimě tři z pěti nejdůležitějších klání. Dvě zlata zatím žádný český olympionik na zimních hrách nezískal. Dokáže to ona? Ano, může. Dívka z Velkého Oseka je takřka tutovou favoritkou.

A nejen to. Pokud v zahajovacím závodě na "trojce" uspěje, může ji to nakopnout k medaili i na trati 1 500 metrů, kde však je kandidátek na stupně vítězů nejméně 10.

Včera se vrátila ze soustředění v Collalbu, v Praze nafasovala olympijské oblečení. "Odtrénovali jsme, co kouč řekl, až na závěrečnou posilovnu, protože jsme byli tak ztahaní, že už jsme ani nemohli jezdit na ledě," líčila.

Benjamínek výpravy Karolina Erbanová jede pro zkušenosti, ale na trati 1 500 metrů se může objevit v první šestce. "Je mým tajným trumfem," říká Milan Jirásek, prezident ČOV. "Pokud nezaútočí už tady, tak určitě v Soči 2014."

Běh na lyžích

Nominace (9): Bauer, Jakš, Koukal, Kožíšek, Magál, Šperl – Nývltová, Rajdlová, Janečková.

Šance: Tři poslední starty, tři vítězství. Na vlně optimismu odletěl Lukáš Bauer. "Největší naděje bych měl mít na klasické padesátce. Skiatlon se pokusím roztrhat v klasice. A volná patnáctka, to bude maso od začátku," očekává. Bez medaile se vracet nemíní.

Ti ostatní? Tajným tipem na úspěch jsou v bruslařském sprintu dvojic Martin Koukal a Dušan Kožíšek. "To je naše disciplína, tu umíme," ujišťuje Koukal. "Dušan dozrál a nebojí se něco vymyslet."

Štafeta? O ní se mlčí. "Raději. Loni jsme o štafetě mluvili až moc a pak jsme ji všichni zvorali," připomíná Bauer.

Skromné jsou ženy. "Chceme bojovat kolem 20. místa," říká kouč Jiří Šimůnek.

Akrobatické lyžování

Nominace (5): N. Sudová, Š. Sudová, Vaculík (všichni boule), Kraus, Šafář (oba skikros). 1. náhradnice mezinárodní federace: Vaculíková (boule), Konopová (akr. skoky). O jejich startu se rozhodne do 25. února.

Šance: Nikdy neodepisujte Tomáše Krause. Ano, někdejší král světového skikrosu měl vlažný rozjezd do sezony, nabírá však dech. Dvakrát stál na pohárových stupních.

Nikolu Sudovou včera nominovali jen provizorně, nesplňuje podmínku zdravotní způsobilosti. Vedení ČOV podmínilo její odlet lékařskou zprávou do 3. února, z  které musí být jednoznačně patrno, zda je schopná nastoupit.

Ruku na srdce. I když nastoupí, s ortézou a přetrženým vazem by medaile byla malým zázrakem.

Lední hokej

Nominace (23): Pavelec, Štěpánek, Vokoun, Blaťák, Hejda, T. Kaberle, Kuba, Kubina, Z. Michálek, Polák, Židlický, Čajánek, Červenka, Eliáš, Erat, Fleischmann, Havlát, Jágr, Krejčí, M. Michálek, Plekanec, Rolinek, Vašíček.

Šance: Hokejový tým před hrami není zrovna ve snadné pozici. Pokud se vrátí bez medaile, bude to pro české fanoušky zhýčkané triumfy v posledních 15 letech znamenat neúspěch. Přitom se především zámořští odborníci shodují, že nejlepší hráče mají Kanada, Rusko a Švédsko. Společně s Finy a Američany patří Česko do druhého sledu. Veterán Jágr přesto tvrdí: "Nejsme favoriti, ale můžeme klidně vyhrát."

Otázky kolem nominace na hry

Proč je skokanů jen pět?
V pondělí se hovořilo o šestičlenném týmu, údajně proto, že se šéf úseku Škoda zřekl akreditace ve prospěch Sedláka. "Takové výměny nejsou rozhodně možné," ujistil František Dvořák, šéf české mise. Sedlák figuruje ve výpravě jako asistent trenéra. Pokud o víkendu uspěje v Zakopaném, může být donominován, ale pouze na úkor jiného z již schválené pětice.

Kdo bude pátým biatlonistou?
O poslední místo bojují tento týden při SP v Anterselvě Holubec a exmistr světa Dostál. Včera byl výrazně lepší desátý Dostál. Kuriozitou je, že oba spolu bydlí na pokoji.

Proč ČOV výpravu neproškrtal?
S výjimkou krasobruslení ČOV naplnil kvóty, které Češi od mezinárodních federací obdrželi. Dvořák: "Na rozdíl od některých jiných zemí zastáváme filozofii, že každý, kdo v tak velké světové konkurenci kvótu vybojuje, má právo na nominaci."

Proč nejede krasobruslařka?
Také Simaová si postup v září vybruslila. "Ale český svaz ji pro ztrátu formy do týmu nenahlásil. To respektujeme," říká Dvořák.

Alpské lyžování

Nominace (7): Bank, Krýzl, Trejbal, Vráblík, Záhrobský – Záhrobská, Křížová.

Šance: Šárka Záhrobská v listopadu ovládla pohárový slalom v Aspenu. "Dravá česká lvice," velebila média její styl. Pak? Měnila techniku, končila pod stupni vítězů. "Chybí mi šmrnc," říkala nyní v Mariboru po 9. místě. Ovšem pozor: loni skončila v Mariboru třináctá, načež vezla z mistrovství světa stříbro. Vrcholné akce umí zajet.

Mezi muži zraje po zranění forma Ondřeje Banka. "Má nejlepší styl ze všech," velebí ho Mario Reiter, někdejší pohárový šampion. Sedmé místo v superkombinaci ve Wengenu bylo předzvěstí. Zvlášť když Bank říkal: "Jel jsem ještě zadrženě." Na minulých hrách v Turíně byl šestý. Myslí výš.

Snowboarding

Nominace (5): Novotný, Bakeš (oba snowboardcross), Pančochová (U-rampa), Doležalová, Šindelář (oba paralelní obří slalom).

Šance: Šárka Pančochová = objev sezony. "Vím, co v ní je," říká kouč Martin Černík. "Když zajede jízdu, kterou umí, a triky, které patří k nejlepším, na medaili to stačit může." Zatím se jí to povedlo jednou v životě a hned vyhrála závod SP. Michal Novotný bojuje se zraněným kotníkem. Pustí ho na start?

Krasobruslení

Nominace (4): Verner, Březina (muži), Hájková – Vincour (tance).

Šance: Experti ujišťují: Pokud Verner vyskáče vše, co umí, je aspirantem na stupně vítězů. Jenže dva měsíce byl nemocný. "Naberu svalovou hmotu, ještě je čas," věří. Na tři medaile bude až 12 kandidátů. V záloze číhá mladík Březina, talent pro hry v Soči 2014.

Severská kombinace

Nominace (4): Churavý, Slavík, Dvořák, Vodseďálek.

Šance: Že by byl Pavel Churavý černým koněm výpravy? Pohleďte na jeho poslední pohárové výsledky: 6., 6., 7., 6., 4., 5. Jestliže mu na olympiádě vše sedne, medaile pak nemusí být daleko.

Biatlon

Nominace (10): Soukup, Šlesingr, Moravec, Vítek, Holubec – Rezlerová, Vejnarová, Vítková, Soukalová, Zvařičová.

Šance: Mysleli letos na víc. Jen občas se objeví záblesky: jedno 4. místo Šlesingra, včera další 4. místo Soukupa v nekompletní konkurenci. Ovšem biatlon je nevyzpytatelný. Vytrvalostní závod, kde se neběhají trestná kola, nýbrž přičítají trestné minuty, bude největší nadějí.

Martina Sáblíková

Pokud se o některém českém sportovci dá říct, že si jede na zimní olympiádu pro zlatou medaili, pak je to Martina Sáblíková.

Skoky na lyžích

Nominace (5): Hájek, Janda, Hlava, Cikl, Koudelka.

Šance: Ve Světovém poháru dolétl navrátilec Hájek pro 4. místo na mamutím můstku, překvapit by mohl i na velkém.

Boby

Nominace (9): Danilevič, Stokláska, Kobián, Suchý, Vrba, Bohman, Veselý, Kozlovský, Hladík.

Šance: Jen jeden dvojbob, ale dva čtyřboby. Před třemi lety Danilevič s Gomolou senzačně dobyli titul mistrů Evropy. Jenže ta doba je pryč. Danilevičův čtyřbob je ve Světovém poháru na 15. místě, Vrbův na 27. příčce.

Saně

Nominace: O. Hyman, J. Hyman (jednotlivci), Jíra, Kvíčala (dvojice). 1. náhradníci: A. Brož, L. Brož.

Šance: Jedou se zúčastnit. V pořadí Světového poháru jsou bratři Hymanové 38. a 39., dvojice Jíra – Kvíčala osmnáctá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze