Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Putin, nebo snad jeho milá? Kdo zapálí olympijský oheň v Soči?

Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci v Soči. | foto: Reuters

6 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Kdo zítra zapálí oheň XXII. zimních olympijských her? Jak se to stane? A čím ještě ohromí slavnostní zahájení? Můžeme jen spekulovat. Dmitrij Černyšenko, šéf organizačního výboru, by dost možná řekl: My nesmíme ani naznačovat.

Chodím kolem Olympijského stadionu Fišt a marně se dobývám dovnitř. "Kde je vstup pro média?" "Dalšij vchod." Dobře, dojdu k němu. "Tudy už mohu dovnitř?" "Nět, vam nádo idtí drugim."

Teprve u pátého vchodu dostávám navrch otázku: "U vas specijálnaja bumážka?" Ne, takovou nemám. A ani ji nedostanu. Abych nemohl poodkrýt státní tajemství.

Zítra, ve 20.14, se na tomto stadionu pro 40 tisíc diváků spustí slavnostní zahájení her v Soči. Teď burácí uvnitř patetická hudba, chvílemi doprovázená mohutným, nahraným potleskem. Další z mnoha testů.

Co se asi odehrává pod zataženou střechou? A co skrývá obří přístavba s mohutnými vraty, kolem níž se prohánějí americké hokejistky na kolech?

Štafeta s olympijským ohněm ve středu dorazila do Soči, po rekordní pouti dlouhé 65 tisíc kilometrů. Už její cesta probíhala velkolepě. Navštívila severní pól i Mezinárodní vesmírnou stanici. Vystoupala na Elbrus, ponořila se do Bajkalu, nejhlubšího jezera světa.

Podobně impozantní má být zahájení her. Spíš než v londýnském duchu, kdy si Britové dělali legraci i sami ze sebe, v tom pekingském, monumentálním. Anebo ne? James Fielden, jeden z aktérů neúplné generálky, navzdory slibu mlčení na portálu Twitter psal: "Připadal jsem si jako v nočním klubu."

Ústřední píseň her My Day zazpívá 17letá Danielle Bradberyová, vítězka americké soutěže Hlas. Ovšem další titulní role připadnou ruským primabalerínám, hudebníkům či cirkusovým umělcům. Na ploše vyroste 15 budov a 6 mostů, po nichž přejede 6 lokomotiv. Program oslaví impérium Petra Velikého i triumfy "nového Ruska" posledních 20 let.

A dál? Psst.

Kdo zapálí oheň? Tato informace je tradičně TOP SECRET.

Mohl by to být legendární hokejový brankář Vladislav Treťjak. Nebo nejúspěšnější sběratelka medailí v historii zimních her, lyžařka Raisa Smetaninová.

Ale proč nemířit ještě výš?

Favoritem sázkových kanceláří se minulý týden stal první muž národa, Vladimir Putin. Ještě nikdy hlava státu oheň nezapálila. Proč by nemohl být on první?

Prezident spekulace odmítl: "Odpovědnost vybrat nejlepší osobu náleží organizačnímu výboru. Vměšovat se nebudu." Ani nemusí, už jeho přání bývá v Rusku rozkazem. Přesto namítl: "Máme pro tu roli řadu vynikajících sportovců známých po celém světě."

Takřka vzápětí se vynořilo jiné jméno: Alina Kabajevová, olympijská vítězka v moderní gymnastice z Atén 2004 – a Putinova (byť neoficiální) milenka.

"To jsou jen fámy na internetu," reagoval. Skutečně? Do páteční noci snad. Potom oheň bude zapálen. Kým asi?

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Olympijský víceboj rozhýbal školáky, první ročník jich přilákal 91 tisíc

Kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková navštívili školu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval seděl v pondělí se svým britským protějškem...

Tolik se vybralo? divila se Samková. Vydražené věci předala majitelům

ŠAMPIONKA A DRAŽITELÉ. Snowboardová olympijská šampionka Eva Samková pózuje s...

VIDEO Ještě než zase opustí Česko a vyrazí do světa na další závody, zavítala snowboardová olympijská...

Holky ze třídy házely krikeťákem dál než já, vzpomíná Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek navštívil školu Slovenská na Vinohradech, aby

VIDEO Dnes má bicepsy jako dvě urostlé kýty a jistě by přehodil celé hřiště a atletickou dráhu k tomu. Na...Najdete na iDNES.cz