Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Kdo zapálí olympijský oheň? Gretzky, hologram Terryho Foxe, či někdo jiný?

Legendární hokejista Wayne Gretzky. Zapálí olympijský oheň? | foto: Profimedia.cz

10 2010
Nejslavnější hokejista historie Wayne Gretzky je hlavním kandidátem na zapálení olympijského ohně. Jako favorita ho vidí kanadský tisk. Spekuluje však i o jiných možnostech. Jsou mezi nimi například herec Michael J. Fox, zpěvák Neil Young či skladatel Leonard Cohen. Unikátní myšlenkou je, že za pomoci digitální technologie zapálí oheň hologram Terryho Foxe.

Pro devětačtyřicetiletého Gretzkého hovoří především kanadská hokejová tradice. Málokdo se v zemi javorového listu těší většímu uznání než právě bývalý hráč Edmontonu, Los Angeles, St. Louis a New Yorku Rangers, který jako jediný v historii NHL překonal v sezoně 200 bodů. Celkem za kariéru nasbíral rekordních 2857 kanadských bodů.

Podle agentury Reuters by však mohl dostat přednost některý z domorodých sportovců, jelikož celé hry se výrazně zaměřují na kanadské tradice. Podobně se organizátoři rozhodli na předchozích v Kanadě pořádaných hrách v Calgary 1988, kde oheň zažehla teprve dvanáctiletá místní krasobruslařka.

Šance se dávají také osobnostem kanadského zábavního průmyslu. Skloňuje se především jméno Michaela J. Foxe. Osmačtyřicetiletý komediální herec, známý především sérií filmů Návrat do budoucnosti, se stal tváří boje proti Parkinsonově nemoci, kterou sám trpí.

Padlo i jméno blonďaté divy ze seriálu Pobřežní hlídka Pamely Andersonové, její šance však výrazně snižuje minulost spojená s pánským magazínem Playboy.

Další variantou je možnost spojení zapálení ohně s hudebním vystoupením, o které by se mohl postarat uznávaný skladatel Leonard Cohen, kterého však trápí zraněná záda, nebo rockový písničkář Neil Young.

Existuje však i možnost, že si organizátoři připravili zcela nečekané vyvrcholení slavnostního ceremoniálu a za pomoci digitální technologie nechají oheň zapálit hologramem Terryho Foxe. Kanadský hrdina přišel v 19 letech kvůli rakovině o nohu, následně se rozhodl běžet napříč zemí a uspořádat sbírku finančních prostředků na výzkum této nemoci.

Fox za 143 dní uběhl 5565 kilometrů, denně absolvoval v průměru 42 kilometrů, dávku téměř rovnou maratonu. Krátce nato zemřel. Ve Vancouveru by mohl pomocí hologramu svůj slavný běh zakončit jako poslední člen štafety s olympijským ohněm.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze