Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Kdy běžci zaútočí? Plány už existují

11 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Stopa je připravena, časomíra prověřena, smečka lyžařů nažhavena. Dnes nastává čas pro olympijský skiatlon. Strategickou bitvu na nejvyšší úrovni. Do okruhu favoritů patří i Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer, bude to možná životní závod. Sledujte on-line.

Kdy a kde zaútočí?

"Taktika se už v mé hlavě urodila. Tuším, které místo bude klíčové. Ale detaily si nechám pro sebe," říká Stanislav Frühauf, kouč Neumannové.

Skiatlon žen na 15 km on-line ZDE

Možná i Kanaďanky a Norky čtou české noviny. Můžeme však odhadovat.

Start:

Neumannová vyrazí z první řady, jenže starty má pomalé. "Balík ji spolkne a ona se zase bude muset hrabat dopředu. Čeká ji boj od samého začátku," tvrdí Frühauf.

Bauer pravděpodobně odstartuje z druhé řady a s jedinou zásadou: "Nenechat si ujet vlak."

Klasická část (ženy 7,5 km, muži 15 km):

Panuje všeobecná shoda, že klasika je v Pragelatu lehčí, nikomu se nezdaří rozhodující trhák. "Chci se zabudovat ve špici za nějakou dobrou klasičkou, vyhýbat se kolizím, trochu se vyvážet a šetřit síly," plánuje Neumannová.

Výměna lyží (v polovině závodu na stadionu):

Smečka lyžařů zamíří do boxů, kde odhodí klasické lyže a nasadí bruslařské. "Musíte se co nejmíň třást, abyste se trefili do té čtyřmilimetrové hrazdičky na vázání. Pit stop je důležitý, měli byste ho zvládnout do sedmi vteřin," povídá Frühauf.

Boty závodníci nemění, což je Bauerův problém. "Skiatlonové univerzály mi totiž nesedí. Na klasiku mi příliš blokují kotník a při bruslení mi vadí jejich příliš měkká podrážka." Ale výměna by znamenala umrtvující ztrátu.

Bruslení (ženy 7,5 km, muži 15 km):

Pozor, vražedná trať. Ženy pojedou třikrát okruh o délce 2,5 km. Ze stadionu krátký sjezd, pak zničující stoupání. "To roztrhá pole na maděru," tuší Neumannová. "Tam bych se měl pokusit ujet," říká Bauer.

Frühauf myslí na útok ve 2. kole bruslení. "Ale záleží na tom, jak si Katka bude stát silově. Když bude ráda, že vůbec žije, musí se soustředit až na poslední stoupání."

Finiš:

Ani jeden z českých favoritů není špičkový sprinter. "Nemůžeme si dovolit přivézt na stadion moc lidí," ví Frühauf. Neumannová přitaká: "Jen ne finiš velké skupiny. Ale myslím si, že zůstanou jen dvojičky nebo trojičky závodnic."

Rovněž Bauer říká: "Nechci nic nechávat na finiš."

Přestože při loňské generálce na stadionu uštval Švéda Fredrikssona a nakonec vyhrál. Výhodou Čechů je, že cílová rovinka stoupá mírně do kopce. "To trochu maže naše sprinterské nevýhody," říká Bauer.

Trénink Kateřiny Neumannové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze