Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Když jezdec Hatla na olympijských hrách uspěje, prodá koně

V AKCI. Jaroslav Hatla překonává v sedle klisny Karly překážku při závodě jezdecké všestrannosti. | foto: Michal Klíma, MAFRA

1 2008
Pokud si myslíte, že olympijské hry mohou pro jejich účastníky skončit pouze dobře nebo špatně, není to tak úplně pravda. Nejtěžší člen české výpravy do Pekingu, bez deseti kil 600 kilogramů vážící klisna Karla, která se v sedle s Jaroslavem Hatlou představí v jezdecké všestrannosti, bude v případě úspěchu na prodej.

"Náš cíl je postoupit do finále mezi 25 nejlepších. A když Karla dobře absolvuje olympiádu, bude mít velkou hodnotu," říká Hatla.

Ta se může dostat přes 15 milionů korun. Hatla je současně manažerem jezdeckého areálu Horse Academy, do nějž jeho klisna patří. "Nemáme sponzora, všechny naše koně jsou na prodej. Za ně pak nakoupíme mladší, což je takový náš koloběh."

odpovědi jaroslava hatly zde 

 Pokud to alespoň v případě klisny Karly vypadá na docela nejistou budoucnost, už její společná účast s jezdcem Hatlou v Pekingu vypadá jako happy end.

Před rokem klisna shodila Hatlu ze sedla a ten odnesl pád zlomeným nosem. A utvrdil se, že s tímto koněm na účast v Aténách 2004 (22.
místo) nenaváže. Rozhodl se pořídit si nového koně.

"Jenže Karla není tak jednoduchý kůň, takže i když zájemci byli, tak je odradilo, že na ní ne každý může jezdit," říká Hatla. "Chtěl jsem ji prodat, ale za poslední rok se na ní udělal kus práce."

A v červnu přišla z mezinárodní jezdecké federace skvělá zpráva: český jezdec se kvalifikoval na olympiádu.

Mohli se tak s Karlou začít chystat na dlouhou cestu. Zatímco v moderním pětiboji si závodníci losují koně z místních zdrojů, jedenáctiletou Karlu čekal náročný přesun.

Dva týdny musela navíc strávit v karanténě v Cáchách. Prošla odběrem krve, výtěrem nozder i chemickou očistou. "Museli jsme procházet přes dezinfekční koberce a stále si mýt ruce," popisoval Hatla.

Horší bylo, že zpočátku měla jeho klisna problémy. "Karla špatně žrala," přiblížil Hatla. "Bylo to tím, že jsme hodně cestovali a ona málo odpočívala."

Poté se jejich cesty na chvíli rozešly. A spojí se až v Hongkongu, kde se soutěž uskuteční, protože v Číně se často objevují choroby koní.

Hatla odlétal z Prahy včera kolem poledne, klisna Karla cestovala z Amsterdamu letadlem o den dřív. "Přišla mi v pět ráno esemeska, že už je v Hongkongu," oddechl si včera Hatla. "Letěla poprvé, ale zvládla to bez problémů. Z letadla vyšla, jako by se nic nedělo."

Koňský víceboj zvaný military začíná už den po slavnostním zahájení. Skládá se z drezury, vytrvalostního závodu a parkúrového skákání.

Hatla se před čtyřmi roky v Aténách proslavil tím, že při soutěži ztratil cylindr. "Aby mi znovu nesletěl, nechal jsem si ho vyztužit," říká.

. Předolympijské on-line rozhovory

BUDE

Kateřina Emmons - střelba; bude upřesněno

BYLO 
* Barbora Špotáková (oštěp)
* Miroslava Knapková (veslování)
* Věra Cechlová (disk)
* Lucie Grolichová (moderní pětiboj) 
* Petr Lazar (dráhová cyklistika) 
* Libor Capalini (moderní pětiboj)
* Lenka Marušková-Hyková (střelba) 
* Kateřina Baďurová (skok o tyči)
* Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom)
* Václav Chalupa (veslování)
* Lenka Šmídová (jachtink)
* Ondřej Synek (veslování)
* Svatoslav Ton (výška)
* Martin Doktor (kanoistika)
* Jiří Jedlička (plavání)
* Tomáš Dvořák (desetiboj)
* Jitka Antošová, Gabriela Vařeková (veslování)
* Pavel Petřikov (judo)
* Jaroslav Bába (výška)
* Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
* Jan Sychra (střelba - skeet)
* Marek Švec (zápas)
* České basketbalistky
* Petr Korbel (stolní tenis)
* Filip Ospalý (triatlon)
* Michal Prokop (bikros)Najdete na iDNES.czmobilní verze