Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Když se Ovečkin rozjede, je to maso. Ale čisté, říká Řezníček

ESO. Alexander Ovečkin je největší útočnou zbraní ruských hokejistů. | foto: AP

23 2010
Nejdřív byl u televize přesvědčený, že Ovečkin fauloval. Pak si střet s Jágrem několikrát zpomaleně pustil na počítači a obrátil. "Bylo to naprosto v pořádku. Ovečkin neměl zvednuté ruce, nešlo o faul," říká bývalý obránce Josef Řezníček. Tedy muž, který v kariéře na ledě rozdal desítky "hitů".

Vážně to bylo čisté?
Ovečkin trefil Jágra v takovém úhlu, že to vypadalo jako faul. Ale ruce měl u těla a srazil ho takovým tím svým způsobem. Jarda byl v blbé pozici, byl předkloněný, proto ta srážka vypadala tak rychle.

Co musí udělat hráč, který chce takhle soupeře srazit, aby to bylo čisté?
Najít si ho v pravý moment, vystihnout, kdy se dostane do matové situace. To znamená, že ten protihráč nemá kam ujet, ani nechce ujet a smíří se s úderem. Do té pozice si ho musí umět dostat a pak si ho najet. Musí být ve správném úhlu, mít ruce u sebe a musí tam být včas. Nesmí samozřejmě vyskočit, jenom o něco zvýšit těžiště.

Ale asi jen málokdo si s tímhle návodem troufne na Jágra.
Je dost hráčů, kteří by ho uměli trefit, ale přistupují k Jardovi s grácií. Ovečkin nemá zábrany, tam když bude stát zlatý grál, tak ho trefí. Tím je jedinečný a na tom má založenou image. Umí skvěle bruslit, vystřelit a ovládá techniku. A do té své podsadité postavy ještě přidá agresivitu. I proto je jeden z nejlepších hráčů na světě.

Jak má reagovat hráč, když vidí, že na něj Ovečkin jede?
Na prostředku hřiště je téměř nemožné té srážce uhnout, je tam hodně místa. Když se vám to podaří, tak ten hitař je za blbce. U mantinelu ten střet ustojíte tím, že se o něj zapřete. Vypadá to jako velká rána, ale to proto, že mantinely jsou pružné.
Ovšem když je Ovečkin na ledě, musíte ho po očku sledovat.

Takže ho viděl i Jágr?
Určitě a věděl, že ta situace je bezvýchodná. Spousta hráčů, kteří by Ovečkina viděli, by vyhodila puk a soustředila se na ten střet, u Jardy je obdivuhodné, že chtěl dál hrát. I proto byl vykloněný a nízko, proto na led spadl z malé výšky a hned vstal. Kdyby stál na těžkých nohách a velkém zadku, srážka by bolela víc. Prostě Ovečkin když se rozjede, tak je to maso.

Fauly patří k Ovečkinovi tak jako góly


Dokáže se hbitě prosmýknout mezi třemi protihráči, dát gól jednou rukou nebo skórovat vleže.


Ale taky je to rošťák, který se dopouští ostrých zákroků, leckdy zákeřných a na hraně pravidel. Ruský hokejový útočník Alexandr Ovečkin sice je zřejmě nejlepším hráčem současnosti, ale jeho pověst kazí některé nešetrné střety. Jen v zápase se Slovenskem zboural ostře pět protihráčů.

Pavel Dacjuk a Alexandr Ovečkin se radují z branky proti českému týmu na ZOH ve Vancouveru.


Kdo zná Ovečkina a jeho hru, těžko ho mohl zákrok na Jágra překvapit. "Ovečkin takhle hraje, je mu jedno, koho trefí," potvrzuje i rozhodčí Milan Minář.


Vždyť právě proti Slovákům si troufl i na obrovitého Cháru, zhruba o 15 kilogramů těžšího a téměř 20 centimetrů vyššího!


Jen za uplynulý rok se o tvrdosti hry 24letého útočníka Washingtonu často diskutovalo. V posledním play-off tvrdým zákrokem na koleno vyřadil ze hry Sergeje Gončara, klíčového obránce Pittsburghu.


Loni v listopadu během zápasu s Buffalem tvrdě zezadu narazil na mantinel Patricka Kaletu. Tomu se spustila krev z nosu a byl otřesený, na led se však vrátil.


V prosinci pak předvedl další faul na koleno na karolínského Tima Gleasona. Tehdy se mu to však vymstilo: sám se po střetu svalil na zem a dlouho se svíjel v bolestech.


To už se přestalo líbit i vedení NHL, která potrestala ruského útočníka zákazem startu ve dvou zápasech.


Co na to Ovečkin? "Ten trest mě spíš ještě víc naštval. Nezměním se," reagoval. Letos mu už v NHL napočítali 145 "hitů".


Rus je zkrátka takový, hraje agresivní hokej, k němuž ostré střety patří. "Jestli se někomu moje hra nelíbí, ať se na ni nedívá," řekl.


Jenže stejně jako ošklivé fauly k jeho hře patří vynikající střela, šikovné ruce a rychlé nohy. A spousta  krásných akcí a gólů.


Kdo by si to nechal ujít?Najdete na iDNES.czmobilní verze