Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když si libují sportovci i diváci

7 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Amfiteatr naruby tvoří olympijské běžecké tratě v Soldier Hollow. Dole v 'kotli' se nejlepším výhledem na strhující bitvy budou kochat diváci. Nad nimi se na holých běloskvoucích porostu prostých pláních vinou cestičky, po nichž se běžci, sdruženáři a biatlonisté vydají za svými sny. Areál jako vystřižený z pohádky, zejména závody s hromadným startem či stíhačky slibují úchvatnou a přehlednou podívanou. A navíc sedí i závodníkům a trenérům, takový soulad se málokdy vidí. "Tratě jsou připravené fantasticky, nedá se na nich najít chyba," podotkla česká běžecká jednička Kateřina Neumannová.

Soldier Hollow je součástí státního parku ve Wasatch Mountain, od Salt Lake City je vzdáleno zhruba 80 kilometrů. Před pár lety se stálo na planinách, obklíčených Skalistými horami, jen pár farem, ale po vybudování běžeckého závodiště prožívá oblast nebývalý boom. V okolí vyrostly desítky domků a chat, o jejichž pronájem je v období zimních olympijských her obrovský zájem. Co neblíž chtějí bydlet všichni. "Je to drahé. Noc stojí zhruba sto dolarů na noc na osobu," říká Vladimír Červenka, český trenér americké juniorské biatlonové reprezentace, který v dějišti her plní roli koordinátora české reprezentace.  

Profil tratí probouzí v zasvěcených nadšení. "Jsou nádherné, lyžařské. Táhlé kopce se střídají s prudkými, přesně co mám rád," chválil si Miroslav Petrásek, reprezentační trenér mužů. O jejich obtížnosti se vedou spory, ale nemalou roli hraje vysoká nadmořská výška, která se šplhá až k 1800 metrům. Dalším aspektem je extrémně pomalý sníh, který v místních mrazech nemá žádné zrno. "Pokud se neoteplí, závod bude obrovsky náročný silově, protože kam dáte lyži, tam zůstane stát," pravila Neumannová.

Katrin Šmigunová, estonská běžkyně, která i by přes problémy s dopingem měla na ZOH startovat, srovnávala trať s naganskou, předchozí olympijskou. "V Naganu jste mohli chytit dech aspoň při sjezdech, což tady není možné. Tělo nemá šanci si po dlouhých stoupáních odpočinout, protože po nich následují dlouhé ploché úseky," míní Šmigunová. "A právě na nich se bude rozhodovat o vítězství," přidal si Nor Kristen Skjeldal. Na jednom se však shodují všichni, měl by vyhrát ten opravdu nejlepší.

I zázemí je na výborné úrovni. "Servismani mají podmínky, které potřebují, vybavení buněk je slušné, je kde zkoušet. Na svěťácích něco takového k dispozici nemáme," liboval si Petrásek. Jeden problém však hrozí, při očekávaném návalu diváků, které čeká několik bezpečnostních kontrol, může na úzkých cestách vedoucích k areálu dojít k dopravnímu kolapsu.

Soldier Hollow se musí připravit na nebývalý nápor. Plných šestnáct dnů se tu bude bojovat o více než dvě desítky sad olympijských kovů. Divácký zájem bude obrovský a pořadatelé slibují velké věci. John Morton, šéf biatlonových klání, považuje Soldier Hollow za nejlepší sportoviště pro fanoušky, které kdy viděl. "Podobné na světě není," tvrdí odvážně.

Autor:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...Najdete na iDNES.cz