Když to cinká (a naopak)

23 2004
Atény - Dva dny jako na houpačce prožili o víkendu čeští fanoušci ve spojitosti s olympiádou. V sobotu to ne a ne cinknout, medaile byly pro tuzemské sportovce jako zakleté. Zato v neděli se stavidla radosti otevřela naplno v podobě dvou stříber a jednoho bronzu. Výsledky se odrážejí na náladě výpravy jak v olympijské vesnici, tak v českém domě na druhém konci Atén v Mikrolimanu.

Úspěch reprezentačních kolegů je pro ostatní vzpruhou. Medaile slouží jako "dotykové" talismany pro štěští všem, kdo mají své boje před sebou.

"Já si klidně na ní šáhnu ještě jednou. Pak to už určitě vyjde," slyšela Kateřina Kůrková, když ve vesnici už postopáté ukazovala svůj střelecký bronz.

Dobrou náladu budí i neočekávané úspěchy, třeba cyklisty Kaňkovského. Ten se o svém nečekaném postupu do čtvrtfinále sprintu dozvěděl právě od kolegů sportovců, kteří mu gratulovali. On sám už klidně odpočíval v klubovně ve vesnici, takhle musel zpět na velodrom.

Sobotní necinkání, kdy postupně veslařka Knapková dojela čtvrtá, její kolega Václav Chalupa pátý a večer nezbyla medaile na diskařku Věru Cechlovou-Pospíšilovou, nezvedlo náladu nikomu. "To byla dnes smůla co?" šlo slyšet ze všech stran.

Český dům tak žil svým obvyklým ruchem, nedočkal se žádné obvyklé večerní slávy na počest medailistů. Ovšem další noc, to už bylo jiné kafe.

"Musím to vyřídit rychle, než se tu všichni opijou," slyšel jsem na druhém konci telefonu kolegyni. V Mikrolimanu se mohutně slavily dvě nedělní stříbra -  párové čtyřky a jachtařky Šmídové.

Do toho se se svým večerním příspěvkem vložili výškaři - osmý Ton a hlavně bronzový Bába. První atletickou medaili prožívali v dramatickém závodě, v němž o druhém a třetím místě rozhodovaly počty skoků, všichni včetně novinářů na Olympijském stadionu.

Když Bába skočil rozhodujících 234 centimetrů, česká řada na press tribuně vyskočila jako jeden muž a vykřikla radostí, stejně jako desítky fanoušků v hledišti.

Dnes se bude určitě fandit znovu - vždyť do boje jde Roman Šebrle, favorit desetiboje. Snad si užije potlesku, stejně jako další Češi. Ještě není olympiádě konec...Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz