Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ke zlaté obhajobě Doktor přece jen nastoupí

28 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Možná nejdelší den a noc své bohaté závodní kariéry prožil v posledních hodinách dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor. Poté, co byl český kanoista na základě protestu německé výpravy diskvalifikován za včerejší rozjížďku na 500 m, v níž si regulérně dojel na druhém místě pro přímý postup do finále, žil více než dvacet hodin v nejistotě, zda po apelu vedení české kanoistiky mezinárodní jury svůj přísný verdikt změní. Teprve dnes ráno si mohl s celou rodinou v útulném domku v Penrithu nahlas vydechnout, neboť jeho diskvalifikace byla zrušena a v neděli tak může obhajovat zlatou medaili z Atlanty. Jak se po nechutné cause cítí si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

(iDNES: Jak jste trávil první hodiny po včerejší diskvalifikaci?
Doktor
): Nebylo to vůbec nic příjemného. Ta zpráva přišla naprosto nečekaně, více než hodinu po závodě jsme nic netuše odjížděli domů a teprve tam nás ta jobovka zastihla. Pěkně jsme si zanadávali, nemluvili prakticky o ničem jiném, ale více dělat nemohli. Nepříjemná bezmoc.

(iDNES: Informoval vás někdo průběžně o vývoji celé causy?
Doktor
): Byli jsme v neustálém telefonickém kontaktu s generálním sekretářem Petrem Mokrým, který za českou stranu podával protest proti diskvalifikaci. Odpoledne za námi přijel domů a ještě jednou jsme celou záležitost dokola probrali. Naštěstí to dobře dopadlo.

(iDNES: Kdy jste se dozvěděl, že váš trest byl zrušen?
Doktor
): Až dneska brzy ráno, kdy nám tu radostnou zprávu pan Mokrý telefonoval. Sice se mi strašně ulevilo, ale ten předchozí den nestál za nic. Každý určitě dobře ví, že ze všeho nejhorší je ta nejistota - kdyby mi rovnou řekli ne nejedeš nebo jedeš, vše v pořádku, bylo by to pro mě lepší než uplynulé tápání v nejistotě. Strávil jsme tak v pochybách celý den a moc mi to v soustředění nepomohlo.

(iDNES: Nemůže se na vás celá aféra negativně podepsat?
Doktor
): Pevně doufám, že můj výkon v závodě to neovlivní. I když vyloučit to nelze, takový den nervozity na pohodě rozhodně nepřidá. Věřím, že to na mě ale nakonec žádné stopy nezanechá.

(iDNES: Německá strana tvrdí, že stát se to Dittmerovi, tak by Češi protestovali jakbysmet....
Doktor
: To je nesmysl, my bychom se k něčemu podobnému rozhodně nesnížili! Takovým způsobem já se soupeři nebojuji. A už vůbec jsem nečekal, že se podobných praktik dočkám i v našem sportu... Paradoxně se to nakonec celé obrátilo proti Němcům. Dneska bylo vidět, že se rozhodčí malinko naštvali a díky přísnějšímu dodržování pravidel tak za špatný start vyloučili v semifinále kajakářské pětistovky Němce Liwowského....

(iDNES: Jaké ponaučení si z celého případu vezmete vy?
Doktor
): Určitě si budu dávat větší pozor, abych jel veprostřed své dráhy, což při určitém větru a rozložení závodníků na trati může být často složité. Stále však tvrdím, že v oné rozjížďce jsem u Dittmera byl tak na dva až tři záběry, zatímco on se lepil na mě mnohem déle a za stejný prohřešek by pak museli vyloučit i jeho...

(iDNES: Alespoň budete mít na víkendová finále o motivaci navíc!
Doktor
: Takhle jednostranně bych to neviděl. Nechci říkat, jak mě to nabudilo a že teď už nebude problém vyhrát, protože je to nesmysl. Závod bude velice těžký a soupeři jsou velmi silní. Na druhou stranu mě to snad ani nepoložilo, takže po dnešním volnu se v pátek ráno lehce a odpoledne už naplno rozjedu a hlavně už na tu nepříjemnost budu chtít zapomenout a plně se soustředit na závod.

 

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz