Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jde o kvalitu, ne množství, hodnotí olympioniky jejich předseda Kejval

Plénum Českého olympijského výboru schválilo nominaci na zimní olympijské hry v Soči. Na snímku uprostřed je předseda ČOV Jiří Kejval. | foto: ČTK

17 2014
Původní odhady Českého olympijského výboru mluvily o tom, že do Soči by mohlo odjet až 110 českých sportovců. Požehnání předsedy ČOV Jiřího Kejvala v Rudolfově galerii Pražského hradu nakonec dostalo "jen" 85 vyvolených. "Jenže tady nejde o kvantitu, ale o kvalitu," připomněl Kejval.

Počty sportovců ve výpravách významně ovlivňují kolektivní sporty. Zatímco hokejisté nemohli v týmu chybět, nominace hokejistek tentokrát o kousíček utekla a stejně drobný odstup dělil od cesty směr Soči obě družstva curlingu.

"Je to škoda," poznamenal Kejval. "Ale ve finále diváky vždycky zajímají hlavně boje o medaile a na rozdíl od ostatních olympiád můžeme očekávat úspěchy v disciplínách, na které naši diváci nejsou zvyklí."

Velkou show teď totiž ve Světových pohárech předvádějí dravé snowboardistky. "Tam máme hned tři želízka v ohni," připomněl předseda trio Samková-Ledecká-Pančochová. "Určitě bude na co se dívat a zajímavé to bude i pro fanoušky, že si rozšíří obzory."

Odpověď na nejzásadnější otázku her v Soči, tedy kolik medailí Češi dovezou, však Kejval nezná. "Já netipuju a ani nejsem takový odborník, abych si to dovolil," namítl předseda olympioniků.

"Ale všichni fandí hokeji, tak bych si přál, aby, i kdybychom prohráli, tak aby to bylo po boji," vyzval. "Pak by z toho všichni měli daleko lepší pocit, než kdybychom podávali nějaké mdlé výkony. Jde vždycky o herní projev, o nasazení, o srdíčko."

Kromě samotných sportovců schvaloval ČOV i doprovodný tým, který se o výpravu 85 olympioniků bude od 7. od 23. února starat. Na jmenném seznamu je 99 členů. I tady však došlo na boje.

"Všichni chtěli víc, jenže kvóty jsou omezené," vysvětlil Kejval. "Největší boj byl u biatlonu, protože biatlonistům se teď mimořádně daří a nechtějí podcenit žádnou maličkost. Ostatně teď se jedna stala," připomněl Kejval mechanické potíže s flintou Gabriely Soukalové ve sprintu Světového poháru v Anterselvě. "A toho bychom se rádi vyvarovali."

Pokud v minulých dnech zpravodajství plnily zprávy ze sebevražedných útoků ve Volgogradu, Kejval se potíží v průběhu sportovního svátku neobává.

"Bezpečnost je tématem každé olympiády. Hodně se o ní hovořilo před Londýnem, hodně se řešila v Číně," vzpomínal. "Ale já pevně doufám, že organizátoři, aspoň jsme tak ujišťováni ze strany Mezinárodního olympijského výboru, mají všechno pod kontrolou a my se vyhneme případným komplikacím."

Autor:


Další z rubriky

Děti, sportujte! kázali olympionici. Hradilek pak porazil Vítkovou

Kajakář Vavřinec Hradilek běží člunkový běh proti biatlonistce Veronice Vítkové

VIDEO Když sami chodili na základní školu, zdálo se jim, že tělocviku mají málo. Teď, podpořeni...

Olympijský víceboj rozhýbal školáky, první ročník jich přilákal 91 tisíc

Kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková navštívili školu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval seděl v pondělí se svým britským protějškem...

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz