Jde o kvalitu, ne množství, hodnotí olympioniky jejich předseda Kejval

Plénum Českého olympijského výboru schválilo nominaci na zimní olympijské hry v Soči. Na snímku uprostřed je předseda ČOV Jiří Kejval. | foto: ČTK

17 2014
Původní odhady Českého olympijského výboru mluvily o tom, že do Soči by mohlo odjet až 110 českých sportovců. Požehnání předsedy ČOV Jiřího Kejvala v Rudolfově galerii Pražského hradu nakonec dostalo "jen" 85 vyvolených. "Jenže tady nejde o kvantitu, ale o kvalitu," připomněl Kejval.

Počty sportovců ve výpravách významně ovlivňují kolektivní sporty. Zatímco hokejisté nemohli v týmu chybět, nominace hokejistek tentokrát o kousíček utekla a stejně drobný odstup dělil od cesty směr Soči obě družstva curlingu.

"Je to škoda," poznamenal Kejval. "Ale ve finále diváky vždycky zajímají hlavně boje o medaile a na rozdíl od ostatních olympiád můžeme očekávat úspěchy v disciplínách, na které naši diváci nejsou zvyklí."

Velkou show teď totiž ve Světových pohárech předvádějí dravé snowboardistky. "Tam máme hned tři želízka v ohni," připomněl předseda trio Samková-Ledecká-Pančochová. "Určitě bude na co se dívat a zajímavé to bude i pro fanoušky, že si rozšíří obzory."

Odpověď na nejzásadnější otázku her v Soči, tedy kolik medailí Češi dovezou, však Kejval nezná. "Já netipuju a ani nejsem takový odborník, abych si to dovolil," namítl předseda olympioniků.

"Ale všichni fandí hokeji, tak bych si přál, aby, i kdybychom prohráli, tak aby to bylo po boji," vyzval. "Pak by z toho všichni měli daleko lepší pocit, než kdybychom podávali nějaké mdlé výkony. Jde vždycky o herní projev, o nasazení, o srdíčko."

Kromě samotných sportovců schvaloval ČOV i doprovodný tým, který se o výpravu 85 olympioniků bude od 7. od 23. února starat. Na jmenném seznamu je 99 členů. I tady však došlo na boje.

"Všichni chtěli víc, jenže kvóty jsou omezené," vysvětlil Kejval. "Největší boj byl u biatlonu, protože biatlonistům se teď mimořádně daří a nechtějí podcenit žádnou maličkost. Ostatně teď se jedna stala," připomněl Kejval mechanické potíže s flintou Gabriely Soukalové ve sprintu Světového poháru v Anterselvě. "A toho bychom se rádi vyvarovali."

Pokud v minulých dnech zpravodajství plnily zprávy ze sebevražedných útoků ve Volgogradu, Kejval se potíží v průběhu sportovního svátku neobává.

"Bezpečnost je tématem každé olympiády. Hodně se o ní hovořilo před Londýnem, hodně se řešila v Číně," vzpomínal. "Ale já pevně doufám, že organizátoři, aspoň jsme tak ujišťováni ze strany Mezinárodního olympijského výboru, mají všechno pod kontrolou a my se vyhneme případným komplikacím."

Autor:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Olympijský víceboj rozhýbal školáky, první ročník jich přilákal 91 tisíc

Kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková navštívili školu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval seděl v pondělí se svým britským protějškem...

V olympijské vesnici v Riu de Janeiro už vlaje česká vlajka

Čeští sportovci sledují slavnostní vyvěšení státní vlajky v olympijské vesnici.

VIDEO Více než padesát českých sportovců si nenechalo ujít tradiční slavnostní ceremoniál, během nějž...

Dobročinná aukce: zlatá bunda a snowboard Samkové vynesly 200 tisíc

Medailoví členové českého olympijského týmu věnovali část své olympijské

VIDEO Zimní olympijské hry v Soči byly z českého pohledu výjimečné a pár lidem zůstane výjimečná...Najdete na iDNES.cz