Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zhrzená legenda Bekele spílá atletickému svazu: Nerozumíte sportu

Kenenisa Bekele | foto: AP

20 2016
Vedení etiopské atletiky nenominovalo do Ria trojnásobného olympijského šampiona Kenenisu Bekeleho, a ten si teď zahořkle stěžuje do médií. „Lidé ze svazu nevědí o atletice vůbec nic,“ prohlašuje běžecká legenda, která se chtěla zúčastnit maratonu.

Světový rekordman a trojnásobný olympijský vítěz v bězích na pět a deset kilometrů usiloval o start v maratonu, ale nesplnil nominační kritéria.

Na poslední chvíli se proto pokusil získat nominaci na desetikilometrové trati, ale neuspěl a nepomohl mu ani následný protest.

„Jsem hluboce zklamaný a smutný. Už dávno jsem vyléčil zranění Achillovy šlachy a byl jsem připraven se o místo poprat,“ citoval 34letého Bekeleho francouzský list L’Équipe. „Svaz nastavil taková nominační kritéria, o kterých věděli, že je nemohu splnit,“ dodal.

Bekele mezi maratonce přestoupil před dvěma lety, ale celou loňskou sezonu mu zkomplikovalo zranění a nezaběhl potřebný čas.

„V květnu jsem na Londýnském maratonu skončil třetí, přestože jsem nebyl ještě zdaleka fit. Každý přitom ví, že maraton v Londýně je nejtěžší závod. Výjimkou jsou lidé ze svazu, kteří o atletice nevědí vůbec nic,“ prohlásil.

„Podle jejich kritérií jsem byl v nominaci až na sedmém místě. Že vůbec nevzali v potaz, co jsem v minulosti pro etiopskou atletiku udělal, je jedna věc. Ale problém je, že vůbec nezvážili skutečnost, že moje výkony nebyly nijak horší než u těch, co se kvalifikovali,“ uvedl.

Etiopii budou v Brazílii v maratonu reprezentovat vítěz z Tokia Feyisa Lilesa, loňský šampion z Bostonu Lelisa Desisa a také Lemi Berhanu s Tesfayem Aberauem.

Autoři: ,


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze