Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Masajský válečník oslnil famózním rekordem. Může porazit Bolta?

LEGENDA. David Rudisha vyhrál olympijskou osmistovku v novém světovém rekordu. | foto: Reuters

10 2012
Takhle vypadá atletická dokonalost. Olympijské finále, sólo závod, famózní světový rekord. Trochu ve stínu jamajského sprintera Usaina Bolta se na olympijském stadionu schoval jiný fenomenální výkon. Keňský běžec David Rudisha v běhu na 800 metrů vylepšil vlastní světový rekord. Časomíra ukázala: 1:40,91. Jako první muž historie na osmistovce prolomil hranici 101 sekund.

"Neuvěřitelné představení," řekl Sebastian Coe, bývalý skvělý mílař a nyní šéf londýnské olympiády.

"Neběž za mnou, jdi si pro stříbro," doporučil Rudisha před startem sedmnáctiletému krajanovi Timothymu Kitumovi. A pak vypálil pro zlato, pro vstup do atletických dějin. Půlkaři většinou ve velkých závodech taktizují, závodit se začíná až ve druhém kole. Na mítincích se zase o tempo starají vodiči.  

Jenže ve čtvrtek? Rudisha si běžel svůj sólozávod. Byl z toho světový rekord a oslnivý čas. K famózním výkonům vyprovokoval i své soupeře: až na jedinou výjimku si všichni výrazně vylepšili svá osobní maxima, stříbrný Nijel Amos z Botswany se pro změnu blýskl fantastickým juniorským světovým rekordem. Byla to nejkvalitnější půlka historie.  

"Ukázal ohromnou fyzickou a mentální sebedůvěru, že takhle zaběhl olympijské finále," smekl Coe před Rudishou. "Místo toho, aby udělal jenom to nezbytné, co by stačilo na vítězství, chtěl dokázat něco výjimečného. Jsem rád, že jsem u toho mohl být," dodal atlet, který má z let 1980 a 1984 zlato z patnáctistovky i osmistovky.

"Jsem velmi šťastný. Čekal jsem na ten okamžik dlouho. O svém vítězství jsem nepochyboval, ale získat světový rekord je neuvěřitelné. Počasí bylo skvělé, tak jsem se rozhodl do toho jít," říkal třiadvacetiletý Keňan v cíli.

Fotogalerie

Rudisha opět pobláznil svou zemi. Tamní lid je na něj pyšný. Už ve fenomenálním roce 2010 se keňskému běžci dostalo velké pocty.

Na ceremoniálu v rodném Kilgorisu jej za přítomnosti asi 20 000 fanoušků pasovali na "masajského válečníka". Při tradičním rituálu, který podstoupil tehdy jedenadvacetiletý atlet, bylo poraženo 52 býků a snědlo se přes jeden a půl tuny rýže.

"Jsme ohromeni," přiznal jeden z fanoušků. Keňané zatím zaostávali za očekáváním, Rudishovo zlato je teprve druhým zlatem pro jejich olympijskou výpravu. "Vrátil naší zemi hrdost," shodují se v Keni.

Atletický svět se teď ptá: Kam až se může Rudishův čas dostat? Zdá se to být jen otázka času, kdy pokoří bájnou bariéru 1:40 minuty. A navíc se o mladém Keňanovi hovoří jako o jediném muži, který by mohl porazit Bolta - na čtyřstovce.

Oba běhají tuto trať v trénincích. Jamajčan na menším mítinku v Kingstonu už před pěti lety zaběhl čas 45,28 sekundy. Rudisha před dvěma lety byl o osm setin sekundy rychlejší.

Keňan má navíc čtvrtku v krvi. Jeho otec získal stříbro se štafetou na olympiádě v Mexiku 1968. Právě tahle medaile byla pro malého Davida motivací. Když medaili viděl, chtěl se stát atletem, hrdinou. To se mu teď povedlo a stojí před ním další výzva.

"Usain je skvělý atlet, největší sprinter, jakého jsem viděl. Možná by ta čtvrtka byla zábava. Bylo by zajímavé, kdo by vyhrál. Určitě by to bylo zábavné vidět," přiznal Rudisha.

A co myslíte vy - Bolt, nebo Rudisha?

Kdo by vyhrál závod na 400 metrů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

David Rudisha
David Rudisha 1107
Usian Bolt
Usian Bolt 828
Najdete na iDNES.czmobilní verze