Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Keňští běžci dále vládnou steeplu

29 2000
S y d n e y - Dvojnásobným triumfem keňských běžců skončilo olympijské finále v běhu na 3000 metrů překážek. Zlato vybojoval juniorský mistr světa Reuben Kosgei, který dokázal ve finiši přespurtovat o 34 setin bývalého světového šampióna Wilsona Boita Kipketera. Závod, který byl po dlouhou dobu svázán taktikou, vrcholil až dvě stě metrů před cílem, kdy v čelní skupině zůstávalo ještě osm běžců.
Poslední překážku přelétli tři Keňani skoro společně, mírné vedení si ale udržoval Boit Kipketer. Ten bvedl až do posledních metrů, ale v závěrečné šachovnici se přes něj přehnal mladý, jedenadvacetiletý Kosgei.

Absolutní nadvládu Keňanů překazil Maročan Ali Ezzine, který se v závěrečných metrech dostal před vyčerpaného světového rekordmana a lídra letošních tabulek Bernarda Barmasaie. Keňané potvrdili dlouholetou nadvládu na 'steeplu', neboť přesně zopakovali umístění z Atlanty, i když tehdy se olympijského finále zúčastnila zcela jiná trojice běžců.

Olympijské zlato putuje do Keni počtvrté za sebou, na mistrovství světa se radovali Keňané již pětkrát v řadě. Světový rekord mají po desetiletí vvdržení také keňští běžci. Poslední držitel z jiné země byl Švéd Anders Garderud, který o svou vládu přišel v roce 1978.

3000 m přek. - finále: 1. R. Kosgei 8:21,43, 2. W.B. Kipketer (oba Keňa) 8:21,77, 3. Ezzine (Mar.) 8:22,15, 4. Barmasai (Keňa) 8:22,23, 5. L.M. Martin 8:22,75, 6. E. Martin (oba Šp.) 8:23,00, 7. Boulami (Mar.) 8:24,32, 8. Weidlinger (Rak.) 8:26,70.
Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...Najdete na iDNES.cz