Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kenteris a Thanuová jsou vyřazeni z her

14 2004
Atény - Řečtí sprinteři Kenteris a Thanouová, kteří jsou podezřelí z užívání nedovolených podpůrných prostředků, byli staženi z účasti na OH v Aténách. Agentuře Reuters to sdělil zdroj blízký Řeckému olympijskému výboru. Aféra začala ve čtvrtek, kdy se medailisté ze Sydney nedostavili k dopingové zkoušce, oba sportovci byli v nemocnici kvůli údajné nehodě.

Médiím informaci večer potvrdil šéf výboru Lambis Nicolau s tím, že ortel platí minimálně do konečného rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Svrchovaný orgán připravuje výslech atletů na pondělí.

Medailisté ze Sydney Kenteris a Thanuová se nedostavili ve čtvrtek k dopingové zkoušce, za což jim v případě nedostatečného či nevěrohodného alibi podle pravidel hrozí dvouleté zastavení závodní činnosti.

"Rozhodli jsme tak v zájmu navrácení pozitivního klimatu do řeckého olympijského týmu," prohlásil Nicolau po interním hlasování výboru, které dopadlo v poměru 1:5 v neprospěch atletů.

A také v neprospěch jejich trenéra - Christose Tzekose potkal stejný osud jako Kenterise s Thanuovou. "Nemáme se čeho bát, dělali jsme všechno podle předpisů. Budu vděčný za každou podporu," uvedl kouč.

Šéf MOV Jacques Rogge vyzval hned ve čtvrtek oba řecké atlety k tomu, aby se v pátek ráno dostavili k disciplinárnímu řízení. Neabsolvování dopingové zkoušky bez závažného důvodu je totiž kvalifikováno jako pozitivní nález.

Podle informací Mezinárodní atletické federace IAAF se oba prý vyhnuli dopingovému testu i před několika dny v Chicagu.

Kenteris a Thanuová poté v noci na pátek údajně havarovali na motorce poté, co odjížděli z domu svého trenéra. Nehodu však obestírá závoj tajemství.

Agentura SID připomíná, že nikdo vlastně neví, jak se atleti dostali do nemocnice. Navíc prý policie začala vyšetřovat nehodu teprve dnes a prověřuje výpovědi řeckých hrdinů ze Sydney. 

Podle mluvčího nemocnice jsou oba v současné době v nemocnici s lehkými zraněními. Těmi také omlouvali fakt, že se nemohli v pátek dostavit před komisi. MOV nakonec vyhověl žádosti Řeckého olympijského výboru a přesunul projednávání případu obou hvězd až na pondělí.

Řecká olympijská generalita mezitím svolala na dnešek mimořádné zasedání, na němž podle Reuters rozhodla o vyřazení Kenterise a Thanuové z her v Aténách.

Ještě ve čtvrtek přitom představitelé řeckého olympijského týmu omlouvali neúčast sprinterů na testu "chybnou komunikací." Oba však už v minulosti opakovaně prosluli absencemi při nesoutěžních testech.

Podle generálního sekretáře IAAF Istvana Gyulaie "prošvihl" Kenteris za posledních deset měsíců dvě kontroly, Thanuová stejný počet za sedm měsíců. Už v roce 1997 při soustředění v Dortmundu psaly německé agentury o Kenterisově záhadném zmizení po příjezdu komisařů.

Olympijský vítěz ze Sydney v běhu na 200 m byl přitom jedním z hlavních adeptů na zapálení olympijského ohně při slavnostním zahájení.

Řečtí organizátoři dnes přiznali, že sprinter figuroval mezi dvanáctkou kandidátů na čestný post posledního člena olympijské štafety. Oheň nakonec při pátečním ceremoniálu zapálil jachtař Nikolaos Kaklamanakis.

Skandál má dopad i na prodej vstupenek. Pořadatelé zaznamenali výrazný pokles zájmu diváků. Zatímco v posledních dnech se prodalo takřka 100.000 vstupenek denně, už v pátek to byla pouhá třetina. Řečtí organizátoři se nicméně uklidňují, že
to bylo způsobeno i blížícím se víkendem a začátkem dovolených.

Autoři: ,


Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...Najdete na iDNES.cz