Kenteris i Thanuová se odhlásili z her

18 2004
Praha - Sprinteři Kostas Kenteris a Ekaterini Thanuová na olympijských hrách v Aténách definitivně nepoběží. Ještě před dnešním slyšením před disciplinární komisí Mezinárodního olympijského výboru oznámili, že se startu na hrách sami vzdávají. MOV se rozhodl je nepotrestat a předal celý případ IAAF.

Olympijský šampion v běhu na 200 m ze sydney 2000 Kenteris tak podle agentur učinil "v zájmu země" a zároveň sdělil, že se rozchází se svým trenérem Christosem Tzekosem.

"Odhlašuji se z olympijských her. Všechna fakta ohledně mého případu jsem jim řekl a ta potvrzují, že jsem nevinný," řekl Kenteris po téměř hodinovém slyšení v hotelu v centru Atén. "Nikdo mi neřekl, že musím na dopingovou kontrolu do olympijské vesnice," zopakoval svá dřívější tvrzení.

Medailisté ze Sydney Kenteris i Thanuová se měli zkoušce podrobit ve čtvrtek večer. Vyhnutí se kontrole podle pravidel znamená to samé, jako být pozitivně testován. Na další den byli oba předvoláni, aby své počínání vysvětlili, ale měli nehodu na motocyklu. Po ní strávili čtyři dny v nemocnici. Řecký olympijský výbor nicméně oba své atlety už v sobotu z her vyřadil.

MOV ve středu oba atlety vyslechl a usnesl se, že případ předá atletické federaci IAAF. Ta se jím začne zaobírat ještě v průběhu her. "Projednáme to 26. srpna, ale nějaký závěr padne až po olympijských hrách," řekl Arne Ljungqvist, člen vedení federace zodpovědný za problematiku dopingu.

Když se řečtí atleti sami účasti na OH vzdali, není prý nutné v tuto chvíli vynášet
případné sankce.

Ještě než se Thanuová s Kenterisem k výslechu dostavili, vyšlo najevo, že Thanuová se do uzávěrky k závodu na stometrové trati nepřihlásila. Kenteris měl na dvoustovce obhajovat zlatou medaili, Thanuová v nejkratším sprintu stříbro. Oba již dobrovolně odevzdali olympijské akreditace; tím je pro MOV celá záležitost vyřešena.

Řecký sprinter Kostas Kenteris opouští hotel po výslechu před komisí MOV.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz