Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Sprinty mu nešly, tak zvolil oštěp. A v Londýně okouzlil atletický svět

Keshorn Walcott z Trinidadu ve finále oštěpu hodně překvapil | foto: Reuters

12 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - S klučičím výrazem v obličeji, vždyť mu je teprve devatenáct, si bravurně pohrál se soupeři. Prvním pokusem v olympijském finále hodil národní rekord, druhým ho zlepšil. K poslednímu hodu ani nenastoupil, s vlajkou na zádech slavil olympijské zlato. Kdo by si před soutěží vsadil, že jej vyhraje Keshorn Walcott, mladík z Trinidadu a Tobaga?

"Nová doba. Host vyhazuje vrchního," půjčila si pro komentář olympijského finále známou filmovou hlášku Barbora Špotáková. "Něco takového by mě nenapadlo ani v nejdivočejším snu."

Oštěp, to je přece dominanta evropských vrhačů. Od roku 1908 vyhráli zlato pod pěti kruhy 22krát. Pouze Američan Cy Young v Helsinkách 1952 narušil jejich nadvládu. Až o šedesát let později na něj navázal Kershorn Walcott.

V atletice dosud platilo: Trinidad a Tobago = sprinty. Hasely Crawford získal v Montrealu 1976 olympijské zlato v nejkratším běžeckém závodu. Ato Boldon má ve sbírce čtyři olympijské kovy.

Ale vrhačské disciplíny? A zlato z oštěpu?

Sprinty tomu vlastně taky pomohly. Sice miluje fotbal a kriket, ale na atletickém stadionu začínal Keshorn Walcott právě s rychlými běhy. "Nebyl jsem v nich moc dobrý," přiznal. Po vzoru bratra zkusil trojskok, ale víc jej okouzlil oštěp. V šestnácti letech hodil 55 metrů.

Strašně šikovný, chválil jej Železný

Před několika týdny se v Barceloně stal juniorským mistrem světa. V Londýně jej nadchl postup mezi dvanáct nejlepších. "Už to byl úspěch."

Na rozdíl od kolegů v oštěpařském sektoru nebyl pod tlakem, chtěl si užít podporu osmdesáti tisíců fanoušků na stadionu. Hned v prvním hodu překonal národní rekord, ve druhém ho ještě vylepšil na 84,58 m. "Když jsem po čtvrtém pokusu pořád vedl, pomyslel jsem si: Blíží se to," vypravoval. V závěru nervózně pozoroval soupeře.

Jakmile Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja odhodil šestý pokus, ovládlo jej nadšení.
"Nemohl jsem uvěřit, že mám zlato," přiznal.

"Házel moc pěkně, jako jedinej," pochválil jej Jan Železný, trojnásobný olympijský šampion. "Borec, kterého byste si mohl odšrktnout, že finále je pro něj obrovský úspěch a on je šampión. Skoro hodil juniorský světový rekord. Strašně šikovnej kluk."

Osobně se nikdy nepotkali. Zlatý Trinidaďan však po setkání toužil. "On je nejlepším v historii," netajil obdiv ke světovému rekordmanovi. A vzápětí ambiciózně dodal: "Jednou bych se mu rád přiblížil." 

Najdete na iDNES.czmobilní verze