Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Druhý olympijský pokus vyšel, kladivářka Šafránková se ukáže v Londýně

Kladivářka Kateřina Šafránková | foto: AP

3 2012
V roce 2008 překonala kladivářka Kateřina Šafránková český rekord a splnila B limit pro start na olympiádě. Nakonec ji však přehodila Lenka Ledvinová a vzhledem k tomu, že s B limitem může na olympijských hrách startovat z každé země jen jedna závodnice, mladá kolínská atletka o start v Pekingu přišla.

O čtyři roky později Kateřina Šafránková překonala český rekord a výkonem 71,16 metru B limit pro start na olympiádě splnila. Tentokrát jí nominace neunikla a příští týden - 8. srpna - se studentka Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové v Londýně představí.

"Zklamání to tehdy docela bylo. Já si nejprve říkala, že se nebudu moc těšit, abych pak nebyla smutná. Jenže čas běžel a já měla pořád nejlepší výkon. Takže jsem si už malovala, jak na olympiádu jedu, a najednou bum, nejela jsem nikam. Teď to tak naštěstí nedopadlo," říká třiadvacetiletá sympatická sportovkyně, která na hradecké univerzitě studuje obor učitelství pro mateřské školy.

Do Londýna poslal atletku, závodící za klub TJ Sokol Kolín, březnový výkon z Evropského poháru v Černé Hoře, kde kladivo poslala do vzdálenosti 71,16 metru, čímž už poněkolikáté překonala český rekord. Pak už jen čekala, zda ji stejně jako před čtyřmi lety některá z českých soupeřek nepřekoná.

Fotogalerie

"Mohla jsem tehdy hodit i dál, při tom rekordu to ode mě byl technicky špatný pokus,"vzpomíná na pokus, který jí nakonec nominaci pro Londýn zajistil.

Na nedávném evropském šampionátu v Helsinkách Kateřina Šafránková nepostoupila do finále, když za svým březnovým rekordním postupem zaostala o téměř pět metrů. Tento nezdar ji však před cestou na olympijské hry nevyvedl z míry. "Ne každý den je posvícení," komentovala svůj výkon krédem, kterého se drží.

Aby bylo posvícení příští týden v Londýně, potřebovala by česká kladivářka překonat alespoň sedmdesátimetrovou hranici. Vždyť světový rekord Němky Betty Heidlerové z loňského roku má hodnotu bez 58 centimetrů 80 metrů.

"Českým rekordem jsem se zařadila k lepším závodnicím, což se projevilo už tím, že dostávám pozvánky na kvalitní mítinky. Kéž by se mi povedl zopakovat i v Londýně," uvedla česká kladivářka.

Olympijské šance Kateřiny Šafránkové se vedle rekordního hodu opírají o její dosavadní úspěchy. Loni například skončila na Evropském poháru čtvrtá a stejnou příčku rovněž loni vybojovala i na mistrovství Evropy do 22 let.

Autor:
Nissan Juke 1.6 i 2017 · N-Connecta
Nissan Juke 1.6 i 2017 · N-Connecta

r.v. 2017, naj. 900 km, benzín, 1. majitel
430 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze