Kladivo z hor se pokusí o finále

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Mezi českými atlety, kteří se v pátek v Aténách zapojí do začínajících atletických soutěží, bude i kladivář Vladimír Maška. Na hlavním olympijském stadionu v komplexu O.A.K.A. se pokusí kvalifikovat do nedělního finále. Cítí šanci, ale favoritem není.

"Je reálné postoupit, ale musí se mi povést technicky dobrý hod. Když se to nepodaří, zůstanu dole," říkal rozvážně v olympijské vesnici 192 centimetrů vysoký a 118 kilogramů vážící obr z Jablonce nad Nisou.

Maška přiletěl do dějiště olympiády z pondělí na úterý společně s oštěpařem Janem Železným a dalšími atlety. Před prvními závodními hody na něj čekalo několik tréninků pod žhavým aténských sluncem.

"Bylo by pro mě lepší, kdyby bylo chladněji, protože jsem chlapec z hor, ale s tím nic nenaděláme, podmínky budou stejné pro všechny. Jsem profesionál a musím se s tím vyrovnat," bere s nadhledem olympijské vedro.

Maška se neřadí k favoritům, bude rád za postup. "Vyhraje Bulhar Ivan Tichon, druhý skončí Japonec Kodži Murofuši a třetí bude někdo z Maďarů, buď Annus nebo Pars," tipuje český atlet, který se během své kvalifikační skupiny A potká na stadionu jen s Adrianem Annusem.

Králem letošních tabulek je s výkonem 84,46 metru z květnového mítinku v Minsku právě Tichon. Do nejlepšího olympijského výkonu Rusa Sergeje Litvinova ze Soulu mu chybí 34 centimetrů.

Světový rekord drží už osmnáct let legendární Rus Jurij Sedych z 30. srpna 1986, kdy na mítinku ve Stuttgartu 86,74 metru.

Jednatřicetiletý český atlet s osobním rekordem 81,28 metru závodí za jablonecký LIAZ, kde zároveň trénuje mladé talenty. Podle něj zájem o hod kladivem je, ale: "Dětem se nechce na sobě moc pracovat, protože to bolí."

Když se mu nepodaří postoupit do finále, svět se podle něj nezboří. "Může to být i horší," tak zní Maškovo životní motto z olympijského dotazníku.

Nadále bude v Aténách, odkud odlétá až na konci olympiády, trénovat a fandit kolegům z reprezentace. "Půjdu hlavně na všechny vrhy, pak na desetiboj a výšku. Jsem poklidný fanoušek, zuřím jen u fotbalu a hokeje," plánuje s úsměvem Maška přezdívaný Kraken či Ladas.

Kladivář Vladimír Maška ve svém pokoji v olympijské vesnici v Aténách (18. srpna 2004)Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.Najdete na iDNES.cz