Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladivo z hor se pokusí o finále

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Mezi českými atlety, kteří se v pátek v Aténách zapojí do začínajících atletických soutěží, bude i kladivář Vladimír Maška. Na hlavním olympijském stadionu v komplexu O.A.K.A. se pokusí kvalifikovat do nedělního finále. Cítí šanci, ale favoritem není.

"Je reálné postoupit, ale musí se mi povést technicky dobrý hod. Když se to nepodaří, zůstanu dole," říkal rozvážně v olympijské vesnici 192 centimetrů vysoký a 118 kilogramů vážící obr z Jablonce nad Nisou.

Maška přiletěl do dějiště olympiády z pondělí na úterý společně s oštěpařem Janem Železným a dalšími atlety. Před prvními závodními hody na něj čekalo několik tréninků pod žhavým aténských sluncem.

"Bylo by pro mě lepší, kdyby bylo chladněji, protože jsem chlapec z hor, ale s tím nic nenaděláme, podmínky budou stejné pro všechny. Jsem profesionál a musím se s tím vyrovnat," bere s nadhledem olympijské vedro.

Maška se neřadí k favoritům, bude rád za postup. "Vyhraje Bulhar Ivan Tichon, druhý skončí Japonec Kodži Murofuši a třetí bude někdo z Maďarů, buď Annus nebo Pars," tipuje český atlet, který se během své kvalifikační skupiny A potká na stadionu jen s Adrianem Annusem.

Králem letošních tabulek je s výkonem 84,46 metru z květnového mítinku v Minsku právě Tichon. Do nejlepšího olympijského výkonu Rusa Sergeje Litvinova ze Soulu mu chybí 34 centimetrů.

Světový rekord drží už osmnáct let legendární Rus Jurij Sedych z 30. srpna 1986, kdy na mítinku ve Stuttgartu 86,74 metru.

Jednatřicetiletý český atlet s osobním rekordem 81,28 metru závodí za jablonecký LIAZ, kde zároveň trénuje mladé talenty. Podle něj zájem o hod kladivem je, ale: "Dětem se nechce na sobě moc pracovat, protože to bolí."

Když se mu nepodaří postoupit do finále, svět se podle něj nezboří. "Může to být i horší," tak zní Maškovo životní motto z olympijského dotazníku.

Nadále bude v Aténách, odkud odlétá až na konci olympiády, trénovat a fandit kolegům z reprezentace. "Půjdu hlavně na všechny vrhy, pak na desetiboj a výšku. Jsem poklidný fanoušek, zuřím jen u fotbalu a hokeje," plánuje s úsměvem Maška přezdívaný Kraken či Ladas.

Kladivář Vladimír Maška ve svém pokoji v olympijské vesnici v Aténách (18. srpna 2004)Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz