Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Klaus nevidí na pořádání olympiády jen klady

26 2007
Brno - Prezident Václav Klaus si není jistý, zda by pořádání olympijských her přineslo Česku jen klady. Na pondělním mítinku s brněnskými zastupiteli řekl, že na aktivitu Prahy se dívá s otazníkem. Podle hlavy státu je olympiáda velmi obtížná na to, aby byla zvládnuta pořadatelsky a byla využitelná pro celou zemi.

"Mám obavu z toho strašlivého nárůstu olympijských sportů, sportů, které se u nás vůbec nekonají, které vůbec nehrozí, že by měly jediného diváka, které musejí mít postaveny specifické stadiony," uvedl Klaus.

Na paměti má prý stále debatu s jedním z ministrů řecké vlády o areálu, kde Řekové pro olympijské hry 2004 postavili několik desítek stadionů.  "On řekl, tak a tady je stadion na baseball... ale já vám zodpovědně říkám, že v Řecku není jeden jediný člověk, který by hrál baseball," popsal Klaus.

Pod tímto úhlem se prý dívá i na možnost uspořádat olympiádu v ČR. Pokud by se však Praha stala pořadatelským městem her, vyrostly by v metropoli podle ředitele společnosti Praha olympijská Tomáše Petery pouze tři zbrusu nové stadiony.

Zbývající sportoviště by byla připravena rekonstrukcí stávajících stadionů či výstavbou provizorních sportovních stánků.

Na úskalí pořádání olympiády prezident upozornil už dříve, například letos v květnu svůj postoj označil za skeptické ano. Řekl, že hry nejsou diváckou, ale televizní záležitostí.

V ochozech sedí kromě slavnostního zahájení a finálových klání jen funkcionáři, trenéři a kolegové sportovců z jiných odvětví.

Loni v říjnu Klaus označil olympiádu za velkou výzvu, ale před startem projektu je podle něj nutné pečlivě zvážit všechna pro a proti. Pražské zastupitelstvo už rozhodlo, že se metropole bude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2016.

Nikdo ale v podstatě nevěří, že by je mohla skutečně získat. Žádost chce primátor Pavel Bém zopakovat pro hry na rok 2020.

Podle ekonomické analýzy by pořádání olympiády stálo asi 135 miliard korun, hry by byly ziskové. Dalších asi 600 milionů by stála výstavba infrastruktury v celé ČR, která je nutná i bez olympiády.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze