Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Klaus podpořil olympiádu v Praze

11 2006
Praha - Všichni příznivci konání olympijských her v Praze se mohou radovat. Do jejich tábora přibyl další zastánce. A ne ledajaký - prezident Václav Klaus. "Praha by se měla pokusit o olympijskou kandidaturu. Je to velká výzva a úkol," nechal se Klaus slyšet na besedě se studenty v Satalicích, na níž se včera zastavil při návštěvě Prahy 19.

Tak jednoduché to však není a kandidatura má podle Klause plno háčků.

"Pořádání her vyžaduje velké náklady a ne vždy jsou pro hostitelské město přínosné. Proto je nejprve potřeba dobře zvážit pro a proti celého projektu," zdůraznil prezident a neopomněl připomenout, že si možná méně lehkovážně než jiní uvědomuje, jak vysoké náklady tak gigantický projekt představuje.

Slova Václava Klause udělala radost pražskému primátorovi Pavlu Bémovi. "Názoru prezidenta Klause si nesmírně vážím. Je to totiž ekonom, který by nepodpořil projekt neracionální, naivní nebo idealistický," pochvaloval si včera Bém.

"A já ručím za to, že předpokladem pro kandidaturu Prahy je, že budou olympijské hry pro město ekonomicky výhodné," řekl primátor a připomněl výsledky ekonomické studie, kterou si nechal magistrát zpracovat a podle níž by celkově přišla olympiáda na 735 miliard korun. Přesto by měla být zisková.

Takové argumenty však nemohou uchlácholit kritiky olympijských her. A neukonejšila je ani slova prezidenta Klause. "Je naprosto legitimní, že autorita jako prezident má na olympiádu podobný názor. Přesto jsou podle nás hry finanční dobrodružství a mělo by je posvětit pražské, nikoliv republikové referendum," poznamenala jednička Strany zelených v Praze Petra Kolínská.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze