Kločkovová obhájila druhé olympijská zlato

18 2004
Atény - Ukrajinská plavkyně Jana Kločkovová dokázala jako první závodnice v historii získat na dvou olympijských hrách po sobě zlato ze shodných plaveckých tratí. V Aténách se jí podařila obhajoba triumfu v polohovce na 400 i 200 metrů ze Sydney. Po úspěchu na dvoustovce ji korunoval další ukrajinský hrdina Sergej Bubka.

Slavný tyčkař a nyní člen Mezinárodního olympijského výboru předal krajance při slavnostním vyhlášení zlatou medaili a věnec z olivových listů.

"Když se povede takový double jednou, je to pro člověka významné. Pokud se to však podaří dvakrát za sebou a je to zápis do historie, který je zanesen do knihy rekordů... To je pro mě největší ocenění," těšila se dvaadvacetiletá plavkyně.

Něco podobného zatím dokázali jen dva plavci - Rus Alexandr Popov a Maďar Tamas Darnyi. Popov kraloval na kraulařské padesátce a stovce v letech 1992 a 1996, Darnyi vyhrál stejně jako Kločkovová 200 i 400 metrů polohový závod v letech 1988 a 1992.

Kločkovová se o radost chtěla podělit se všemi blízkými a krajany. "Chtěla bych své vítězství věnovat celé mé rodině a hlavně babičce, která mě stále podporuje. A také Ukrajině, mé zemi a fanouškům," řekla držitelka čtyř zlatých medailí z olympijských her a stejného počtu ze světových šampionátů.

"Jsem nesmírně potěšena, že Bubka můj závod sledoval a předával mi medaili. Je to náš národní hrdina." 

Plavkyně, která se s deseti vítězstvími na mistrovství Evropy dělí o rekord s Popovem, si chce nyní odpočinout. Naznačila, že možná s plaváním skončí.

"Potřebuji přestávku a odpočinek. Olympiáda v Sydney byla před čtyřmi lety, a mně přijde, jako by to bylo včera. Byla jsem pod psychickým tlakem a já sama jsem svým největším soupeřem," uvedla Kločkovová.

"Půlku života jsem strávila v bazénu. Je na čase zkusit něco jiného, možná mimo bazén," dodala plavkyně, která již v roce 1998 jako patnáctiletá získala na mistrovství světa stříbro.

Autoři: ,

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz