Kločkovová obhájila druhé olympijská zlato

18 2004
Atény - Ukrajinská plavkyně Jana Kločkovová dokázala jako první závodnice v historii získat na dvou olympijských hrách po sobě zlato ze shodných plaveckých tratí. V Aténách se jí podařila obhajoba triumfu v polohovce na 400 i 200 metrů ze Sydney. Po úspěchu na dvoustovce ji korunoval další ukrajinský hrdina Sergej Bubka.

Slavný tyčkař a nyní člen Mezinárodního olympijského výboru předal krajance při slavnostním vyhlášení zlatou medaili a věnec z olivových listů.

"Když se povede takový double jednou, je to pro člověka významné. Pokud se to však podaří dvakrát za sebou a je to zápis do historie, který je zanesen do knihy rekordů... To je pro mě největší ocenění," těšila se dvaadvacetiletá plavkyně.

Něco podobného zatím dokázali jen dva plavci - Rus Alexandr Popov a Maďar Tamas Darnyi. Popov kraloval na kraulařské padesátce a stovce v letech 1992 a 1996, Darnyi vyhrál stejně jako Kločkovová 200 i 400 metrů polohový závod v letech 1988 a 1992.

Kločkovová se o radost chtěla podělit se všemi blízkými a krajany. "Chtěla bych své vítězství věnovat celé mé rodině a hlavně babičce, která mě stále podporuje. A také Ukrajině, mé zemi a fanouškům," řekla držitelka čtyř zlatých medailí z olympijských her a stejného počtu ze světových šampionátů.

"Jsem nesmírně potěšena, že Bubka můj závod sledoval a předával mi medaili. Je to náš národní hrdina." 

Plavkyně, která se s deseti vítězstvími na mistrovství Evropy dělí o rekord s Popovem, si chce nyní odpočinout. Naznačila, že možná s plaváním skončí.

"Potřebuji přestávku a odpočinek. Olympiáda v Sydney byla před čtyřmi lety, a mně přijde, jako by to bylo včera. Byla jsem pod psychickým tlakem a já sama jsem svým největším soupeřem," uvedla Kločkovová.

"Půlku života jsem strávila v bazénu. Je na čase zkusit něco jiného, možná mimo bazén," dodala plavkyně, která již v roce 1998 jako patnáctiletá získala na mistrovství světa stříbro.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...Najdete na iDNES.cz