Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kločkovová obhájila druhé olympijská zlato

18 2004
Atény - Ukrajinská plavkyně Jana Kločkovová dokázala jako první závodnice v historii získat na dvou olympijských hrách po sobě zlato ze shodných plaveckých tratí. V Aténách se jí podařila obhajoba triumfu v polohovce na 400 i 200 metrů ze Sydney. Po úspěchu na dvoustovce ji korunoval další ukrajinský hrdina Sergej Bubka.

Slavný tyčkař a nyní člen Mezinárodního olympijského výboru předal krajance při slavnostním vyhlášení zlatou medaili a věnec z olivových listů.

"Když se povede takový double jednou, je to pro člověka významné. Pokud se to však podaří dvakrát za sebou a je to zápis do historie, který je zanesen do knihy rekordů... To je pro mě největší ocenění," těšila se dvaadvacetiletá plavkyně.

Něco podobného zatím dokázali jen dva plavci - Rus Alexandr Popov a Maďar Tamas Darnyi. Popov kraloval na kraulařské padesátce a stovce v letech 1992 a 1996, Darnyi vyhrál stejně jako Kločkovová 200 i 400 metrů polohový závod v letech 1988 a 1992.

Kločkovová se o radost chtěla podělit se všemi blízkými a krajany. "Chtěla bych své vítězství věnovat celé mé rodině a hlavně babičce, která mě stále podporuje. A také Ukrajině, mé zemi a fanouškům," řekla držitelka čtyř zlatých medailí z olympijských her a stejného počtu ze světových šampionátů.

"Jsem nesmírně potěšena, že Bubka můj závod sledoval a předával mi medaili. Je to náš národní hrdina." 

Plavkyně, která se s deseti vítězstvími na mistrovství Evropy dělí o rekord s Popovem, si chce nyní odpočinout. Naznačila, že možná s plaváním skončí.

"Potřebuji přestávku a odpočinek. Olympiáda v Sydney byla před čtyřmi lety, a mně přijde, jako by to bylo včera. Byla jsem pod psychickým tlakem a já sama jsem svým největším soupeřem," uvedla Kločkovová.

"Půlku života jsem strávila v bazénu. Je na čase zkusit něco jiného, možná mimo bazén," dodala plavkyně, která již v roce 1998 jako patnáctiletá získala na mistrovství světa stříbro.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz